Poriadne ste sa najedli, no aj tak vás prenasleduje chuť na sladké. Odborníci vysvetlili, prečo je to tak

Sladký dezert. Ilustračná snímka.
Sladký dezert. Ilustračná snímka. Zdroj: Freepik

Zjedli ste poriadnu porciu a teraz sťažka odfukujete, no aj tak máte chuť na niečo sladké. Ako je možné, že aj po výdatnom jedle sa objaví chuť na dezert? Odborníci prišli s niekoľkými vysvetleniami.

Ako píše poľská Gazeta, Odborníci prinášajú tri odpovede na vašu neskrotnú chuť na sladké po jedle.

Málo jedla alebo nevyvážená strava

Ak vás aj po jedle stále láka dať si sladké, na vine môže byť to, že ste nezjedli dostatok. Môže sa stať, že počas dňa jeme príliš málo alebo nie tak pravidelne ako by bolo dobré. Ak sme napríklad od rána hladovali a poriadne sme sa najedli až na večeru, je prirodzené, že naše telo si žiada väčšiu dávku cukru.

Chybou môže byť tiež príjem nevyváženého jedla. Každá porcia by mala obsahovať dostatok sacharidov, vlákniny, bielkovín aj zdravých tukov. Vďaka vyváženej strave sa hladina cukru v našej krvi ustáli, a to eliminuje našu chuť na sladkosti. Vhodné je preto siahnuť po produktoch s vysokou nutričnou hodnotou.

Zvyk je železná košeľa

Našu chuť na sladké často motivuje aj zvyk. A síce, keď sme odmalička boli zvyknutý dostať po obede či večeri sladkú odmenu, ju dosť možné, že sa nám bude žiadať aj v dospelosti.

Cukor je návykový, súvisí s aktiváciou systému odmeňovania v mozgu. Neznamená to však, že dezert ako taký je vo svojej podstate nutne zlý. Treba však byť pri jeho výbere striedmy a nenahrádzať ním vyváženú stravu.

Cukrovka či stres

Za nadmernou chuťou na sladké môže byť aj zdravotný problém. Naznačovať môže prediabetes, čo je akýsi predchodca cukrovky. Ak sa teda snažíte robiť všetko správne, no chuť na sladké pretrváva, nechajte si urobiť u lekára krvné testy.

Niekedy sa tiež stáva, že sladkosťami sa chceme len podvedome potešiť, prípadne zajesť stres. V takom prípade sa pokúste siahnuť aspoň po zdravších alternatívach.

Detí s intoleranciami je čoraz viac. Rezort školstva sa postaral o to, aby sa diétne stravovanie v školách zlepšilo: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.