V Poľsku zadržali deväť ľudí, podozrievajú ich zo sabotáží na pokyn Ruska

Donald Tusk počas Medzinárodnej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2017.
Donald Tusk. Zdroj: FOTO TASR - Pavol Zachar

Medzi zadržanými sú občania Poľska, Ukrajiny a Bieloruska. Obvinení sú z bitiek, podpaľačstva a pokusu o podpaľačstvo.

Poľské bezpečnostné služby zadržali deväť ľudí, ktorých podozrievajú zo zapojenia sa do plánovania sabotáží v krajine na pokyn ruských tajných služieb, oznámil v pondelok tamojší premiér Donald Tusk. TASR sa odvoláva na agentúru AFP.

Spresnil, že medzi zadržanými sú občania Poľska, Ukrajiny a Bieloruska. Obvinení sú z bitiek, podpaľačstva a pokusu o podpaľačstvo.

Poúsili sa podpáliť továreň na farby vo Vroclave na západe krajiny. Donald Tusk taktiež uviedol, že Varšava zmarila niekoľko plánovaných sabotážnych akcií.

Sabotáže podľa poľského premiéra vyšetrujú aj v Litve, Lotyšsku a podozrivé prípady zaznamenali vo Švédsku. V súčasnosti sa v týchto záležitostiach uskutočňuje medzinárodné vyšetrovanie, dodal Tusk.

Prečítajte si tiež:

V Poľsku v apríli zadržali muža podozrivého z pomoci ruskej rozviedke pri príprave možného útoku na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, pripomína AFP.

Poľskí policajti v apríli zadržali aj Bielorusa podozrivého zo sponzorovania marcového útoku na Leonida Volkova, blízkeho priateľa a spojenca zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Varšava tiež zatkla dvoch Poliakov, ktorí boli zodpovední za tento útok, ku ktorému došlo v litovskom Vilniuse.

Poľský premiér začiatkom mája oznámil posilnenie spravodajských služieb v súvislosti s destabilizačnými aktivitami Moskvy a doplnil, že Varšava vyčlení ďalších takmer 25 miliónov eur na civilné a vojenské kontrašpionážne služby, dodáva AFP.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o útoku ruských hackerov na viaceré štátne webstránky:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.