Na Jadrane sa objavila smrtiaca ryba. Fatálna môže byť aj malá dávka jedu

Na Jadrane sa objavila smrtiaca ryba. Fatálna môže byť aj malá dávka jedu
Štvorzubec striebropásí. Zdroj: Profimedia.sk

Neďaleko jedného chorvátskeho ostrova sa objavilo sedem kusov jednej z najjedovatejších rýb sveta. Ak by ju niekto chytil a zjedol, hrozila by mu smrť.

Chorvátskym rybárom na ostrove Ceja na Istrii sa podarilo vyloviť jedného zo štvorzubcov striebropásích v zátoke Medulin. Tam ľudia minulý týždeň spozorovali sedem exemplárov jednej z najjedovatejších rýb sveta, píše istra24.

Ryba sa predtým v Jadrane neobjavovala. Pred 18 rokmi sa však prvýkrát dostala z Indického a Tichého oceána do Stredozemného mora.

Ryba má v sebe extrémne silný jed tetrodotoxín. Ten môže spôsobiť zdravotné problémy aj smrť a koncentruje sa v pohlavných žľazách, pečeni a v koži štvorzubca.

Prečítajte si tiež:

Ani len dotyk sa neodporúča

Smrť môže spôsobiť už jeden či dva miligramy ryby a jeho účinok neznižuje ani smaženie, pečenie či varenie. Jed je až stokrát silnejší než kyanid, dodal web Slobodna Dalmacija.

Odporúča sa však ani len dotýkať sa tejto ryby. „Môže mať toxíny aj na koži, na ktorej má aj ostne,“ uviedla pre denník Danas morská biologička Manda Papacová.

V prípade stretnutia s ňou odporúča pomaly sa vzdialiť a nerobiť prudké pohyby.

„Vzhľadom na svoju dravosť a nedostatok prirodzených nepriateľov táto ryba negatívne ovplyvňuje biologickú rozmanitosť a predstavuje hrozbu pre rybolov tým, že poškodzuje rybárske siete, aby získala korisť. Trhá návnady a háčiky,“ varovalo Aquarium Pula.

Pozrite si našu aprílovú reportáž o kontrolách rybárov:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.