OBRAZOM: Oblasť, v ktorej leží najväčšia sopka Európy, zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie za 40 rokov

OBRAZOM: Oblasť, v ktorej leží najväčšia sopka Európy, zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie za 40 rokov
Oblasť, v ktorej sa nachádza supervulkán Campi Flegrei. Zdroj: shutterstock.com/Naeblys

Odborníci sa domnievajú, že nedávny prudký nárast seizmickej aktivity súvisí s bradyseizmom, fenoménom, ktorý zahŕňa postupné zdvíhanie alebo klesanie časti zemského povrchu.

Okolím talianskeho Neapola v pondelok večer otriaslo najsilnejšie zemetrasenie za posledných 40 rokov. Najmohutnejší z otrasov okolo 20:10 mal silu 4,4 magniudy uviedol Národný ústav geofyziky a vulkanológie (INGV).

Epicentrom boli Flegrejské polia, otrasy boli zreteľne cítiť nielen v ich okolí, ale aj v Neapole a tamojšom prístave. Doteraz neboli zistené žiadne obete ani väčšie škody. Podľa hasičov obyvatelia oblasti hlásili praskliny v domoch a padajúce časti fasád. Na mieste sú záchranné zložky, ktoré situáciu preverujúm, informuje portál denníka La Repubbblica.

​Zhruba 20 otrasov časť ľudí vydesilo, vybiehali na ulici. Niektorí sa odmietali vrátiť do svojich domovov a boli pripravení stráviť noc v autách. Úrady zriadili krízové ​​strediská, v obci Pozzuoli zostanú dnes zatvorené školy.

Sopka Flegrejské polia (Campi Flegrei) pri Neapoli vybuchla naposledy v roku 1538. Jej kráter s priemerom 13 kilometrov je posiata 24 sopečnými krátermi a celkovo ide o oveľa väčšiu sopku ako neďaleký Vezuv, ktorý zničil staroveké rímske mesto Pompeje v roku 79 nášho letopočtu. 

Predpokladá sa, že erupcia supervulkánu Campi Flegrei prispela pred 30-tisíc rokmi k vymretiu neandertálcov.

Prudký nárast seizmickej aktivity súvisí s bradyseizmom

Táto oblasť s vysokou vulkanickou aktivitou v juhotalianskej Kampánii je už dlhšiu dobu postihovaná mnohými malými zemetraseniami. Zvýšenú seizmickú aktivitu v oblasti Flegrejských polí evidujú vulkanológovia od 50. rokov minulého storočia, pričom najvýraznejšie otrasy prišli začiatkom 80. rokov.

Už jedenásť rokov platí v tejto oblasti žltá výstraha, ktorá vyzýva na opatrnosť. V posledných mesiacoch sú otrasy silnejšie, veľká erupcia sa ale nečaká, píše DPA. Naposledy vlani v septembri tam zažili zemetrasenie o sile 4,2.

Odborníci sa domnievajú, že nedávny prudký nárast seizmickej aktivity súvisí s bradyseizmom, fenoménom, ktorý zahŕňa postupné zdvíhanie alebo klesanie časti zemského povrchu, spôsobené napĺňaním alebo vyprázdňovaním podzemných magmatických komôr alebo hydrotermálnou aktivitou.

​​Talianska vláda v obave z možnej erupcie vlani v októbri vyčlenila 52 miliónov eur na opatrenia, ktoré budú zahŕňať štrukturálne inšpekcie budov v oblasti, dodatočné zdroje a personál pre miestne orgány civilnej ochrany a spustenie kampane na zvýšenie povedomia na školách

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.