Ruského vedca uznali vinným z vlastizrady. Podľa súdu vyzradil tajné informácie o hypersonických raketách

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Aktivisti za ľudské práva považujú všetky trestné prípady súvisiace s výskumom hypersonických zariadení za vymyslené a spolitizované.

Súd v ruskom meste Petrohrad odsúdil v utorok 77-ročného fyzika Anatolija Maslova z Novosibirska na 14 rokov odňatia slobody vo väzení s maximálnym stupňom stráženia.

Maslov bol predtým súdom uznaný za vinného v prípade vlastizrady, ktorej sa údajne dopustil zdieľaním informácií súvisiacich s ruským programom hypersonických rakiet s Nemeckom, informuje TASR.

Ako vo svojej správe dodala agentúra Reuters, prokuratúra pre tohto vedca žiadala 17 rokov väzenia.

Maslov bol výskumníkom v Ústave teoretickej a aplikovanej mechaniky sibírskej pobočky Ruskej akadémie vied so sídlom v Novosibirsku. Zadržaný bol v júli 2022.

Krátko po Maslovovi bol vzatý do väzby aj riaditeľ Ústavu teoretickej a aplikovanej mechaniky, 57-ročný Alexander Šipľuk, ktorého obvinili, že počas vedeckej konferencie v roku 2017 odovzdal Číne dokumenty, ktoré obsahovali utajované materiály. Šipľuk však trval na tom, že dané informácie sú verejne dostupné.

Prečítajte si tiež:

Šipľuk sa profesionálne sústredil najmä na vývoj metód pre aerofyzikálny výskum a aerodynamiku hypersonických lietadiel, teda strojov lietajúcich rýchlosťou päťkrát vyššou ako rýchlosť zvuku.

Po zatknutí Maslova a jeho kolegov z ústavu vedci podpísali kolektívnu petíciu požadujúcu prepustenie zadržaných.

Aktivisti za ľudské práva považujú všetky trestné prípady súvisiace s výskumom hypersonických zariadení za vymyslené a spolitizované. Dôvod vidia v osobnom záujme ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý opakovane vyhlásil, že hypersonické zbrane má iba Rusko.

Podľa odhadov ruskej redakcie britskej stanice BBC bolo v Rusku od roku 2018 zadržaných najmenej 12 vedcov, ktorí študovali fyzikálne procesy pri hypersonických rýchlostiach. Niekoľko z nich odvtedy zomrelo.

Aj Maslov má podľa svojho syna problémy so srdcom a v moskovskej vyšetrovacej väznici Lefortovo je mu poskytovaná nedostatočná lekárska starostlivosť. Vo februári 2024 utrpel vo väzbe infarkt.

V priloženom videu si môžete pozrieť test ruskej hypersonickej rakety Zirkón.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.