Obrovský škandál v britskom zdravotníctve: Kontaminovaná krv zabila tisícky ľudí, politici sa to snažili ututlať

Obrovský škandál v britskom zdravotníctve: Kontaminovaná krv zabila tisícky ľudí, politici sa to snažili ututlať
Príbuzní obetí sa zhromaždili pred britským parlamentom. Zdroj: Profimedia.sk

Jedno z najrozsiahlejších vyšetrovaní v histórii krajiny okrem iného odhalilo aj zámernú snahu o ututlanie škandálu a tiež dôkazy o ničení dokumentácie vládnymi predstaviteľmi v roku 1993.

Viac než 30.000 ľudí sa od 70. do 90. rokov nakazilo vírusmi ako HIV a hepatitída po transfúzii krvi v Spojenom kráľovstve. Uvádza to správa zverejnená v pondelok, podľa ktorej sa veľkej časti prípadov nákazy dalo predísť, informuje portál The Guardian.

Infikovanú krv a krvné deriváty dostávali pacienti napríklad po úrazoch či pri operáciách, bola však podaná napríklad aj pacientom s hemofíliou. Po takomto nakazení zomrelo viac než 3000 infikovaných, ďalší majú trvalé následky. Uvádza sa to viac viac ako 2500-stranovej štúdii, ktorú vypracoval sudca Brian Langstaff.

„Táto katastrofa nebola nehodou,“ uviedol bývalý sudca Brian Langstaff, ktorý päťročné vyšetrovanie viedol. „K infekciám došlo preto, že zodpovední činitelia - lekári, krvné služby a po sebe idúce vlády - nekládli bezpečnosť pacientov na prvé miesto,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

​Vyšetrovanie spustila v roku 2017 vtedajšia premiérka Theresa Mayová. Jedno z najrozsiahlejších vyšetrovaní v histórii krajiny okrem iného odhalilo aj zámernú snahu o ututlanie škandálu a tiež dôkazy o ničení dokumentácie vládnymi predstaviteľmi v roku 1993.

„Pri pohľade na odpoveď NHS (Národnej zdravotnej služby) a vlády ako celku znie odpoveď na otázku, či došlo k pokusu o ututlanie, kladne – áno, došlo,“ uvádza správa.

„Nie v tom zmysle, že by hŕstka ľudí vyvíjala zámerné úsilie s cieľom zavádzať, ale v jemnejšom a všadeprítomnom zmysle s výrazne desivejšími následkami,“ dodáva správa.

Rodiny obetí odškodnia

Britský premiér Rishi Sunak mak v pondelok prejav na pôde parlamentu, v ktorom vyjadril ľútosť nad výsledkami štúdie. V utorok vláda plánuje zverejniť kompenzačný balíček pre obete a ich rodiny v hodnote niekoľkých miliárd libier.

Clive Smith, predseda Spoločnosti pre hemofíliu, ktorá viedla kampaň za odškodnenie pre obete, uviedol, že by sa politici „mali hanbiť“. Podľa neho sa ukázalo, že nešlo o žiadnu nehodu, ale ľudia dôverujúci doktorom boli "zradení".

Prečítajte si tiež:

„Pre našu komunitu to nie je žiadne prekvapenie. Vieme to už celé desaťročia. Teraz to vie celá krajina a aj svet,“ uviedol Smith. „Došlo k úmyselnej snahe klamať a zatajovať. Nešlo len o jedného človeka, bolo to systémové,“ dodal s tým, že odhalená skutočnosť spochybnila dôveru, ktorú verejnosť vkladá do úradov.

Andy Evans, predseda organizácie Tainted Blood, ktorý sa ako malé dieťa nakazil HIV a žltačkou typu C, uviedol, že verejné vyšetrovanie sa malo začať už v roku 1986, a nie až po viac ako 20 rokoch. „Koľko ľudí za to mohlo byť postavených pred súd?“ povedal. Podľa neho aj tak sa jedná o významný deň, ktorý mu priniesol pocit „ospravedlnenia“.

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o epidémii žltačky na západnom Slovensku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.