Vydražili najdrahšie pierko na svete. Patrilo vyhynutému druhu vtáka, ktorý žil iba na jednom ostrove

Vydražili najdrahšie pierko na svete. Patrilo vyhynutému druhu vtáka, ktorý žil iba na jednom ostrove
Pierko z vyhynutého vtáka huia. Zdroj: YouTube/Webb's Auctions

Túžba vlastniť niečo z týchto vyhynutých vtákov je po celom svete stále živá.

Vzácne a vysoko cenené pierko z vyhynutého novozélandského vtáka huia sa predalo za rekordnú sumu. Nový majiteľ zaňho zaplatil 46 521 novozélandských (26 155 EUR), čo z neho robí jednoznačne najdrahšie vtáčie pierko na svete, aké sa kedy predalo na aukcii. informuje portál denníka The Guardian.

Až do pondelkového predaja bol predchádzajúcim rekordným predajom ďalšie pero z vtáka huia, ktoré sa v roku 2010 predalo za 8 400 dolárov.

Perie váži zhruba 9 gramov, vďaka čomu je oveľa cennejšie ako zlato – 5 169 dolárov za gram v porovnaní so 127 dolármi za gram zlata, podľa najnovších údajov Gold Broker.

Huia bol najväčším z novozélandských druhov laločníkovitých vtákov, známych pre svoj krásny spev. Jeho telo pokrývalo prevažne čierne lesklé perie a dlhé chvostové perá s bielymi koncami. Posledné potvrdené pozorovanie huia bolo v roku 1907, aj keď sa predpokladá, že boli stále nažive až do 20. rokov 20. storočia.

Vták bol pre domorodé obyvateľstvo - Maorov posvätný a vystupoval v piesňach a povestiach, zatiaľ čo nosenie jeho peria bolo vyhradené pre rangatiru (náčelníkov). Keď Európania dorazili na Nový Zéland, vtáky už boli na pokraji vyhynutia. To nakoniec dokonal dopyt po ich perí v Európe.

Túžba vlastniť niečo z týchto vyhynutých vtákov je po celom svete stále živá. V roku 2023 sa pár vypchatých huia predal na britskej aukcii za 466 000 novozélandských dolárov (262-tisíc eur) a to napriek verejným prosbám vlády Nového Zélandu, aby zasiahla a priniesla ich domov.

Umelecké znázornenie páru vyhynutého druhu vtáka Huia. Zdroj: Profimedia.sk

​Perie je zaregistrované ako taonga tūturu (autentický poklad) na novozélandskom Ministerstve kultúry a dedičstva, čo znamená, že pierko si môže kúpiť iba registrovaný zberateľ „taonga tūturu“ a pierko nemôže opustiť Nový Zéland bez povolenia.

Na aukcii bolo prítomných približne 30 ľudí, avšak všetky ponuky boli uskutočnené telefonicky alebo online. Keď sa prihadzovanie nakoniec zastavilo a kladivo odkleplo predaj, v miestnosti sa ozval potlesk, čo sa na aukcii často nedostáva.

Existuje len málo podrobností o pôvode konkrétneho pierka z aukcie. Aukčná sieň nemohla prezradiť informácie o predajcovi alebo kupujúcom na základe dohôd o dôvernosti. Potvrdila však, že obaja sú registrovaní zberatelia a sídlia na Novom Zélande.

Picassov obraz z jednou z jeho mileniek vydražili za 140 miliónov dolárov. Pozrite si archívny príspevok v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nový Zéland

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.