Cítite neustálu únavu? Týchto osem byliniek vám môže pomôcť nakopnúť sa

Unavený muž. Ilustračná snímka.
Unavený muž. Ilustračná snímka. Zdroj: Freepik/Racool_studio

Unavení a bez energie. Takto sa v týchto dňoch cítia viacerí z nás. Pomôcť nakopnúť sa nám môžu okrem kvalitného spánku, dobrej stravy a pohybu aj niektoré bylinky.

Ako píše Blesk.cz, po zime nášmu telu chýbajú vitamíny i minerály, a to sa prejavuje únavou. Pomôcť si môžeme niektorými bylinkami, ktoré vás naštartujú, a zároveň pomôžu mnohým procesom v našom tele.

Šalvia

Šalvia je skvelým prírodným liekom v boji s únavou, ale i depresiou. Ak ho používate v domácnosti vo forme vonného oleja, dokáže vám pomôcť aj s plesňami a baktériami. Štúdie ukázali, že šalvia je efektívnym bojovníkom pri liečbe bakteriálnych infekcií postihujúcich črevá či močové cesty.

Mäta

Okrem toho, že mäta pomáha zlepšovať náladu, posilňuje obranyschopnosť nášho organizmu a tiež imunitný systém. Má rovnako priaznivý účinok na trávenie, pôsobí proti nadúvaniu a podporuje funkcie dýchacieho systému.

Prečítajte si tiež:

Sladké drievko

Sladké drievko je skvelý bojovník proti únave. Znižuje chuť na sladkosti a aj na kofeín. Vďaka jej konzumácií budeme viac nabudení a menej unavení.

Rakytník

Rakytník je jedinečná drevina, pri ktorej objavíme množstvo blahodarných látok nielen v plodoch, ale aj v listoch či kôre. Plody obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, ale aj P, ktorý posilňuje imunitu a cievy. Rakytníkom sa liečia pľúcne i zažívacie problémy, pomáha aj pri zápaloch, regulácii krvného obehu a bolestiach v krku.

Ginko biloba

V listoch ginko biloby sú flavonoidy a iné látky, ktoré majú pozitívny vplyv na prietok krvi. Tým, že zlepšuje využitie kyslíku v tele, je skvelým bojovníkom proti únave.

Prečítajte si tiež:

Ženšen

Pomáha nám zvládať stresové situácie, znižuje únavu  a vyrovnáva hladinu hormónov. Pri Ženšene bolo tiež preukázané, že podporuje vytrvalosť a kondíciu. Má taktiež pozitívny vplyv na vitalitu a dlhovekosť.

Púpava

Púpava nie je len ozdobou jarnej lúky, ale aj liekom. Dokáže znížiť krvný tlak, očisťovať telo od jedov a tiež omladiť pleť. Skvelá je aj v prípade potreby zníženia hladiny cukru, zlepšuje funkciu lymfatického systému a pomáha proti únave.

Žihľava

Čaj zo žihľavy by nás mal nakopnúť viac ako šálka kávy. Má v sebe množstvo vitamínov a minerálov, je skvelá pri detoxe, ale aj pri reumatických problémoch. Pomôcť vie tiež s kašľom, znižuje hladinu cukru a podporuje trávenie.

Rastlinky, ktoré mnohí považujú za burinu, môžeme používať v kuchyni: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.