Európsky parlament je bludiskom chodieb a právomocí. Poďte s nami na krátku návštevu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Je to miesto, kam si čoskoro vyberieme zástupcov s mocou formovať európske pravidlá. Ak sa vám zdá europarlament vzdialený, poďte s nami dnu. Krátka návšteva vám možno pomôže.

Európsky parlament je bludiskom chodieb a právomocí. A aby sme mu pred voľbami rozumeli lepšie, išli sme na malú prehliadku. V blížiacich sa voľbách si za Slovensko volíme 15 europoslancov. 

Prečítajte si tiež:

Veľké slovo pri legislatíve aj peniazoch

Parlament má totiž veľké slovo pri schvaľovaní legislatívy či peňazí.

„Má rozpočtovú právomoc. To znamená, že dohliada na plnenie rozpočtu EÚ. Kontrolnú právomoc, a to znamená, že kontroluje ostatné inštitúcie EÚ. A ďalšou právomocou je začať konanie, keď si nejaká inštitúcia neplní úlohy,“ uviedla tlačová atašé Európskeho parlamentu Martina Vass.

Po voľbách sa nanovo obsadia všetky významné bruselské posty. Bez súhlasu europoslancov to nebude.

„Čiže v tomto majú dôležitú úlohu, aby rozhodli, kto sa stane budúcim šéfom Európskej komisie. Takisto majú dôležitú úlohu, pokiaľ ide o komisárov a komisárky, lebo tam rozhodujú spôsobom vypočúvania, že či daná osoba je kompetentná, aby vykonávala danú úlohu,“ vraví Martina Vass.

Prečítajte si tiež:

Je 15 europoslancov málo?

Ľudia môžu mať pocit, že 15 slovenských europoslancov je málo v kolektíve, kde ich je vyše 700.

„Ja si myslím, že sila europoslanca sa nemeria podľa toho, z akej veľkej skupiny prišiel z národného štátu, ale dôležitá je sila politickej skupiny, do ktorej patrí. No a tu potom zohráva dôležitú úlohu charakter daného poslanca a vôbec skúsenosti, ktoré má. Nejakým spôsobom proste vyjednávať, dohodnúť sa a hľadať kompromisy na to, aby našiel podporu ostatných poslancov pre danú legislatívu,“ vraví Vass.

Táto práca môže byť pohodlnou funkciou za dobrý plat, ale aj svedomitou snahou o čo najlepšie európske pravidlá. Aký typ zástupcov tu bude sedieť, rozhodnú voliči v eurovoľbách.

Oveľa viac o práci europoslancov, ale aj o samotnom europarlamente sa dozviete v reportáži vyššie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Eurovoľby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.