Rusko sa ohradilo voči tvrdeniu, že chce zmeniť námorné hranice v Baltskom mori

Rusko sa ohradilo voči tvrdeniu, že chce zmeniť námorné hranice v Baltskom mori
Ruské vojnové lode počas manévrov v Baltskom mori. Zdroj: Profimedia.sk

Autori návrhu podľa agentúry Interfax tvrdia, že že súčasné geografické súradnice boli stanovené Radou ministrov ZSSR v roku 1985 na základe máp v malej mierke, čo neumožňuje určiť vonkajšiu hranicu vnútorných morských vôd Ruskej federácieRusko údajne neplánuje revíziu štátnej hranice v Baltskom mori.

Rusko v stredu odmietlo správy, že má v pláne revidovať štátnu hranicu v Baltskom mori. Podľa agentúry Reuters odvolávajúcej sa na ruskú štátnu tlačovú agentúru RIA to uviedol nemenovaný vojensko-diplomatický zdroj.

„Neboli a nie sú žiadne zámery na revíziu šírky teritoriálnych vôd, ekonomickej zóny, kontinentálneho šelfu pri pevninskom pobreží a štátnej hranice Ruskej federácie v Baltskom mori,“ uviedol zdroj podľa RIA Novosti, čím komentoval vyjadrenie ruského ministerstva obrany o plánoch aktualizovať súradnice štátnej hranice v Baltskom mori.

Prečítajte si tiež:

Stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) predtým v stredu s odvolaním sa na návrh uznesenia ruskej vlády informovala, že podľa dokumentu, ktorý pripravilo ministerstvo obrany, má Rusko v úmysle vyhlásiť časť vodnej plochy na východe Fínskeho zálivu, ako aj pri mestách Baltijsk a Zelenogradsk v Kaliningradskej oblasti, za svoje vnútorné morské vody.

Na tento účel sa budú merať geografické súradnice bodov, ktoré určujú polohu základných línií a od nich sa bude merať šírka teritoriálneho mora Ruskej federácie, ako aj priľahlá zóna pri pobreží a ostrovoch.

Na hraniciach s Fínskom má ruská vláda v úmysle upraviť súradnice v oblasti niekoľkých ostrovov a v blízkosti mysu rieky Narva. Na hranici s Litvou sa mala preskúmať oblasť Kurskej kosy, oblasti Mysu Taran, mysu južne od Mysu Taran, ako aj Baltskej kosy.

Prečítajte si tiež:

Kým fínska ministerka zahraničných vecí Elina Valtonenová v reakcii na tento návrh zdôraznila, že Moskva musí dodržiavať dohovor o morskom práve, jej litovský rezortný kolega Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hraníc svojich teritoriálnych vôd v Baltskom mori za eskaláciu proti aliancii NATO a Európskej únii.

V statuse na sieti X citovanom agentúrou Reuters Landsbergis označil avizované návrhy za ďalšiu ruskú hybridnú operáciu, ktorej cieľom je šíriť strach, neistotu a pochybnosti o zámeroch Ruska v Baltskom mori. Dodal, že ide o zjavnú eskaláciu proti NATO a EÚ, ktorá musí vyvolať náležitú reakciu.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o vstupe Fínska do NATO.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Baltské more

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.