Tri európske krajiny formálne uznajú Palestínu ako štát. Izrael reaguje stiahnutím veľvyslancov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Uznanie palestínskeho štátu povedie podľa Tel Avivu k ďalšiemu terorizmu, nestabilite v regióne a ohrozí akékoľvek vyhliadky na mier.

Nórsko, Írsko a Španielsko formálne uznajú Palestínu ako štát. Koordinovaný krok troch krajín oznámil v stredu nórsky premiér Jonas Gahr Störe. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Ak nedôjde k uznaniu (Palestíny), na Blízkom východe nemôže byť mier,“ uviedol Störe pri avizovaní tohto kroku.

Írsky premiér Simon Harris medzičasom na tlačovej konferencii oznámil, že Írsko a Španielsko spolu s Nórskom uznajú štátnosť Palestíny. Madrid tak podľa premiéra Pedra Sáncheza učiní taktiež 28. mája.

Störe povedal, že prebiehajúca vojna v Pásme Gazy je jasným dôkazom toho, že dosiahnutie mieru a stability musí byť podmienené vyriešením palestínskej otázky.

Prečítajte si tiež:

Ostrý odkaz Izraela

Dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu je podľa neho aj v záujme Izraela. Cieľom je vytvoriť politicky súdržný palestínsky štát, ktorý by vychádzal z Palestínskej samosprávy, dodal Störe.

Izrael v reakcii nariadil okamžité stiahnutie svojich veľvyslancov z Nórska aj Írska na konzultácie do Jeruzalema. „Posielam Nórsku a Írsku ostrý odkaz: Izrael to nenechá bez povšimnutia,“ citovala AFP vyhlásenie šéfa izraelskej diplomacie Jisraela Kaca. Vláda podľa neho odmieta akékoľvek jednostranné pokusy o vytvorenie palestínskeho štátu.

„Uznanie palestínskeho štátu povedie k ďalšiemu terorizmu, nestabilite v regióne a ohrozí akékoľvek vyhliadky na mier,“ uviedlo izraelské ministerstvo zahraničných vecí počas tohto týždňa.

USA pohrozili Izraelu, že ak jeho vojaci vstúpia do husto obývaných častí Rafahu, nebudú mu dodávať zbrane. Pozrite si archívny príspevok v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.