Zahraničné

Ktorý národ sveta vypije najviac alkoholu? Slováci patria do napriemeru

Alkohol
Zdroj: shutterstock

Alkohol každú sekundu zabije jedného človeka.

Slováci starší než 15 rokov vypijú ročne v priemere trinásť litrov čistého alkoholu na osobu, pričom celosvetový priemer je 6,2 litra. Vyplýva to z najnovšej štúdie, ktorú zverejnila Medzinárodná zdravotnícka organizácia (WHO).

Celosvetovo však konzumuje alkohol iba 38,3 percenta ľudí, čo znamená, že tí, ktorí pijú, skonzumujú ročne priemerne 17 litrov čistého alkoholu. Na Slovensku je tento priemer 19,8 litra, pričom u mužov nad 15 rokov je to až 28,8 litra, zatiaľ čo u žien iba 10 litrov.

Zdroj: shutterstock

Najviac alkoholu vypijú obyvatelia európskych krajín, kde je celkový ročný priemer 10,9 litra čistého alkoholu na osobu. Najvyššie čísla zaznamenali v Rusku (15,1 litra), Litve (15,4), Moldavsku (16,8) a Bielorusku (17,5).

Česi vypijú rovnako ako Slováci trinásť litrov čistého alkoholu ročne. Celkovo sa miera konzumácie alkoholu v Európe za ostatných päť rokov nezmenila, rovnako ani v Afrike a Severnej a Južnej Amerike. K nárastu však došlo v juhovýchodnej Ázii a niektorých krajinách západného Tichomoria.


BRATISLAVA/SITA, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.