USA zaznamenali druhý prípad vtáčej chrípky u človeka po kontakte s dojnicami

USA zaznamenali druhý prípad vtáčej chrípky u človeka po kontakte s dojnicami

Nákaza vtáčou chrípkou (H5N1) bola zaznamenaná u zamestnanca mliečnej farmy v americkom štáte Michigan.

V Spojených štátoch bol od konca marca potvrdený druhý prípad vtáčej chrípky u človeka po kontakte s infikovanými dojnicami. Oznámilo to v stredu americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), píše TASR podľa správy agentúry Reuters.

Nákaza vtáčou chrípkou (H5N1) bola zaznamenaná u zamestnanca mliečnej farmy v americkom štáte Michigan. CDC informovalo, že riziko pre širokú verejnosť zostáva naďalej veľmi nízke.

V apríli bol tento vírus potvrdený u osoby z Texasu, ktorá sa podľa amerických úradov nakazila pri kontakte s kravou. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) išlo pravdepodobne o prvú nákazu človeka podtypom H5N1 chrípkového vírusu A prostredníctvom kontaktu s infikovaným cicavcom.

Prečítajte si tiež:

Michigan a Texas patria medzi deväť amerických štátov, ktoré zaznamenali vtáčiu chrípku v stádach dojníc. Nakazená osoba v Michigane mala podobne ako infikovaný v Texase len mierne príznaky ochorenia, uviedli miestne úrady. Dodali, že zamestnanec mliečnej farmy v Michigane bol pravidelne vystavený kontaktu s hospodárskymi zvieratami nakazenými vtáčou chrípkou.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva sa domnieva, že hlavným prenášačom vírusu môže byť nepasterizované mlieko, presná príčina však zatiaľ nie je známa. Tamojšie úrady ubezpečujú, že mlieko predávané v obchodoch je bezpečné, pretože pasterizácia vírus účinne ničí.

V súčasnosti neexistujú dôkazy o prenose podtypu chrípkového vírusu H5N1 medzi ľuďmi.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 11. 3. 2024 o vtáčej chrípke v Česku:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.