Európou sa šíri nebezpečný vírus. Tu sú dôležité kroky, ako sa nenakaziť

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Spôsobuje nepríjemné zdravotné komplikácie a v tele vydrží aj niekoľko týždňov. Reč je o nebezpečnom víruse, ktorý sa šíri Európou.

Spôsobuje nepríjemné zdravotné komplikácie a v tele vydrží aj niekoľko týždňov. Reč je o nebezpečnom víruse, ktorý sa šíri Európou.

Vo Veľkej Británii sa neobvykle rýchlym tempom šíri norovírus. Podľa denníka Mirror je súčasný počet prípadov o 75 percent vyšší, než je päťročný priemer vypočítaný pre toto ročné obdobie.

Tamojšia zdravotnícka agentúra preto vyzvala obyvateľov, aby dodržovali šesť krokov, ktorými by mohli nákaze predísť.

V prvom rade vyhnúť sa blízkemu kontaktu s kýmkoľvek, kto vykazuje príznaky nákazy. Medzi nich ne patrí najmä nevoľnosť, hnačka a zvracanie.

Objaviť sa však môže aj vysoká teplota a bolesť hlavy či končatín. Odporúčajú preto nedotýkať sa povrchu alebo predmetov, ktorých sa chorý mohol dotknúť, a vyhýbať sa kontaktu rúk a úst.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie odporúčania

Pokiaľ máte chorého človeka doma, je dobré sa vyhnúť spoločnému vareniu a dezinfikovať povrchy. K praniu kontaminovaného oblečenia a posteľnej bielizne odporúčajú používať pracie prostriedky a prať na 60 stupňoch Celzia. Netreba zabúdať ani na dôkladné a časté umývanie rúk.

​V apríli sa vírus masívne rozšíril aj v Nemecku. Na jarnom festivale v Štuttgarte sa ním podľa denníka Bild malo nakaziť viac než 300 ľudí. Vyvolal u nich veľmi prudké zvracanie a hnačku.

Pozrite si našu januárovú reportáž o liečení vírusov:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.