Boja sa zlyhania a nevedia prijať uznanie. Syndrómom podvodníka postihuje bežných ľudí aj osobnosti svetového formátu

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Freepik

Boja sa zlyhania a ešte viac toho, že to niekto odhalí. Prežívajú úzkosť, pochybnosti a depresiu. Reč je o ľuďoch trpiacich takzvaným syndrómom podvodníka. Trpia ním aj známe osobnosti, ako Tom Hanks, Emma Watsonová či Michelle Obamová.

Ako píše ct24, až 70 percent ľudí v priebehu života pociťuje príznaky, ktoré zodpovedajú takzvanému syndrómu podvodníka (originál imposter syndrom, pozn. redakcie). Ide o stav, keď si ani mimoriadne obľúbení a úspešní ľudia nevedia svoj úspech uvedomiť a pochybujú o sebe.

Syndróm podvodníka vyzerá tak, že človek svoje úspechy pripisuje šťastiu alebo iným ľuďom, pričom svoje neúspechy považuje za vlastné zlyhanie a nedostatok profesionality.

Tento problém po prvý raz popísali psychologičky Pauline Rose Clanceová a Suzanne Imesová z George State University. Vo svojej štúdii sa zaoberali úspešnými ženami vo veku 20 až 45 rokov, ktoré boli presvedčené o tom, že nie sú múdre a šikovné, ale len v podstate klamú každého, kto si o nich myslí opak.

Išlo pritom o osoby, ktoré vynikali v rôznych odboroch, skvelé študentky, doktorandky a uznávané profesionálky.

Známky, ktoré tieto ženy zhodne vykazovali, boli nedostatok sebadôvery, úzkosť a frustrácia z toho, že nedosahujú normy úspechu, ktoré si samé stanovili.

Prečítajte si tiež:

Postihuje mužov aj ženy

Napriek tomu, že štúdia bola najskôr vykonávaná na ženách, postihuje aj mužov. Tento syndróm sa objavuje u ľudí v akomkoľvek veku, aj keď vo vyššom veku sa objavuje u nižšieho počtu ľudí.

Títo ľudia sa neustále usilujú o úspech, avšak v prípade jeho dosiahnutia nie sú schopní skutočne prijať uznanie. V pracovnej oblasti tak často u nich dochádza k vyhoreniu, lebo sú viac v strese.

Spoločným znakom mnohých z ľudí trpiacich syndrómom podvodníka tiež je, že majú súrodenca alebo iného príbuzného, ktorý je považovaný za múdrejšieho. Na základe toho počúvali negatívne vyjadrenia o tom, že nedosahujú to, čo ich súrodenec.

A tak, aj napriek tomu, že zo svojich výkonov mali možno spočiatku dobrý pocit, keďže nepociťovali uznanie v rodine, ktoré potrebovali, získali na veci iný pohľad. 

Podľa štúdie vykonávanej na ženách sa v prípade syndrómu podvodníka bijú v osobe dve veci. „Na jednej strane je (žena) naďalej nútená hľadať spôsoby, ako získať potvrdenie svojich intelektuálnych schopností, na druhej si myslí, že rodina má možno pravdu, tajne pochybuje o svojom intelekte a začína premýšľať o tom, či napríklad svoje známky nezískala vďaka citlivosti voči očakávaniam učiteľov, sociálnym schopnostiam a ženskému pôvabu,“ uviedli autorky štúdie.

Prečítajte si tiež:

Známe osobnosti i ktokoľvek iný

Syndróm podvodníka neobchádza žiadnu profesiu ani spoločenský status.

Príkladom je svetoznámy herec Tom Hanks, ktorý v rozhovore k filmu Hologram pre kráľa z roku 2016 uviedol, že „Sú dni, keď viem, že zajtra o tretej budem musieť dodať určitú dávku emocionálneho tovaru, a ak to nedokážem, znamená to, že budem musieť predstierať,“ povedal herec a dodal: „Ak to budem predstierať, znamená to, že ma môžu prichytiť pri predstieraní, a ak ma prichytia pri predstieraní, no, potom je to jednoducho súdny deň.“

Príkladom zo sveta hviezd je aj predstaviteľka Hermiony z Harryho Pottera Emma Watsonová. O svojich pocitoch hovorila napríklad pre britský Vouge, keď uviedla, že nechápe, prečo sa jej dostalo uznanie za jej herecké nadanie.

Ako to spoznať?

Odborníci hovoria, že spoznať syndróm podvodníka nie je vždy jednoduché. Nejde o bežný psychologický jav aj napriek tomu, že postihovať môže širokú škálu populácie.

Odhaliť ho vie psychológ niekedy až po niekoľkých sedeniach. Niekedy to však nevyjde najavo vôbec, pretože daná osoba si tieto pocity skrýva ako tajomstvo pred vonkajším svetom. Navyše, človek je o svojich pocitoch nedostatočnosti často tak presvedčený, že mu ani nenapadne mať o nich pochybnosť a vidieť ich ako problém.

Odborníci preto odporúčajú v prípade takýchto pocitov nemlčať. Zdôrazňujú, že sa netreba porovnávať so svojím okolím. A nezabúdať sa za svoje úspechy odmeňovať.

Prevenciou pred vznikom takéhoto syndrómu je prístup rodiny. Rodičia, ale aj ďalší blízki, by mali s deťmi od útleho detstva hovoriť spôsobom, že nie je nič, čo by nedokázali. Nemali by im však byť nastavované vysoké očakávania od rodiny, lebo v prípade neúspechu sa dostaví pocit nedostatočnosti.

V prípade učiteľov, zamestnávateľov či kolegov netreba na deti a zamestnancov klásť prehnané nároky a vytvárať kultúru, kde chyby nie sú interpretované ako zlyhanie, a naopak, úspechy označovať uznaním.

Stredoškoláci hľadajú možnosti, ako si zrelaxovať mozog. Navrhli týždeň bez stresu a k tomu kurz sebaobrany: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.