Starý problém je späť. Pobrežie chorvátskeho ostrova opätovne zaplavujú výkaly

Dovolenka v Chorvátsku
Dovolenka v Chorvátsku Zdroj: TV Markíza

K plážam na populárnom chorvátskom ostrove opakovane priplávajú výkaly a niektorým miestnym už dochádza trpezlivosť. Problém sa opakuje každý rok počas turistickej sezóny.

More v Chorvátsku opäť zaplavili výkaly. Tentoraz sa podľa denníka Slobodna Dalmacija objavili na pobreží obľúbeného ostrova Hvar, konkrétne pri meste Jelsa.

Podľa miestnych ide o dlhodobý problém. Výletné lode podľa nich do mora vypúšťajú nielen výkaly, ale napríklad aj kuchynský olej. To všetko napriek tomu, že je Jadranské more chránenou oblasťou.

Najčastejšie sa však vraj splašky objavujú predpoludním, keď sa lode z Hvaru vracajú na pevninu. K pobrežiu ich potom donesie vietor a morské prúdy.

Prečítajte si tiež:

Hvar nie je jediný

Absurdné je podľa miestnych aj to, že zatiaľ čo sa na Hvare investujú stovky miliónov do čistenia odpadu, aby sa zlepšila kvalita vody, výkaly tam teraz prichádzajú ktovie odkiaľ.

Výkaly na plážach však netrápia len Hvar. Vlani sa objavili napríklad aj na blízkej Makarskej riviére, ale aj v o dosť severnejšie položenom meste Zadar. V druhom prípade však bola na vine problémová kanalizácia.

To však nie je to najhoršie, čo môže turistov na chorvátskej pláži stretnúť. Portál Danas nedávno informoval, že pláž Kosica pri obci Vranjic, neďaleko Splitu, je kontaminovaná rakovinotvorným azbestom, ktorý sa tam dostal z neďalekej továrne.

Chorvátsko už víta turistov. Pozrite si našu reportáž spred pár dní:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.