Zákerné ochorenie sa možno dá odhaliť aj voľným okom. Stačia tieto znaky na rukách

Zákerné ochorenie sa možno dá odhaliť aj voľným okom. Stačia tieto znaky na rukách
Ruky. Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/fizkes

Zmeny na nechtoch nemusia znamenať len kozmetickú chybičku. Naopak, môžu byť prvým signálom toho, že v tele nie je niečo v poriadku. Podľa doktorky môžu dokonca ohlasovať rakovinu.

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše, lenže v prípade nechtov to platí dvojnásobne. Práve na nich sa totiž prejavuje mnoho ochorení, s ktorými telo mnohokrát aj bez vášho vedomia bojuje. Nielen, že môžu ohlasovať nedostatok vitamínov, ale môžu tiež byť aj prvým signálom rakoviny.

Odborníci, ktorých citoval denník The Sun, upozorňujú najmä na zvislú hnedú čiarku. Práve tá, ak sa na nechte objaví, môže signalizovať prítomnosť rakoviny. Údajne značí dedičnú poruchu spojenú so zvýšeným rizikom výskytu rakovinotvorných buniek.

„Hnedá zvislá čiarka na nechte môže byť známkou melanómu,“ tvrdí dermatologička Phoebe Richová z oregonského dermatologického výskumného centra. „V tom prípade to musí skontrolovať lekár,“ dodala.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie príznaky

Zbystriť pozornosť by však človek mal aj v prípade, že sa na nechtoch objavujú hlboké vodorovné ryhy, ktorým sa odborne hovorí Beauove línie.

„Naznačujú, že niečo spôsobilo, že necht prestal rásť,“ konštatuje doktorka s tým, že vinníkom môže byť napríklad stres.

Zdravé nechty by sa nemali ani lámať. „Lámavosť nechtov sa môže objaviť pre nedostatok živín v strave alebo vystaveniu chemikáliám,“ upozorňuje Richová. Môžu tiež byť indikátorom nedostatku železa alebo ochorenia štítnej žľazy.

V poriadku nie je ani to, ak sa nechty zafarbujú do žltého odtieňa.

„Nadmerné žltnutie nechtov môže súvisieť s ochorením pľúc. Toto veľmi vzácne ochorenie, známe ako syndróm žltých nechtov, vedie k chronickej infekcii a zápalu hlavných dýchacích ciest,“ upozorňuje. Žlté nechty na nohách potom môžu byť indikátorom plesní.

Zápalové ochorenia ciev pribúdajú. Viac v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.