Možný prelom v liečbe rozšíreného druhu rakoviny. Vedci sa vo výskume posunuli vpred

Ultrasonografia, snímok prsníka
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Britskému výskumnému tímu sa podarilo uchovať ľudské prsné tkanivo, na základe ktorého môžu presnejšie skúmať rizikové faktory ochorenia, ale aj účinnosť rôznych typov liečby.

Rakovina prsníka je zákerné ochorenie, ktoré berie životy nielen ženám. Podľa dát Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) jej v roku 2022 celosvetovo podľahlo až 670-tisíc ľudí.

Štatistiky z tohto roku tiež vykazujú, že rakovina prsníka bola najčastejšou rakovinou u žien v 157 krajinách zo 185.

Priaznivo nevyzerajú ani dáta z našej krajiny. Podľa Európskeho onkologického informačného systému je Slovensko spomedzi európskych krajín na prvom mieste v úmrtiach na rakovinu prsníka.

Dôvodom je aj nedostatočná prevencia. Slovensko patrí medzi európske krajiny s najnižšou účasťou na mamografickom skríningu. Toto vyšetrenie pritom dokáže zachytiť ochorenie v jeho skorom štádiu, v ktorom je dobre liečiteľné.

Prečítajte si tiež:

Efektívnejší výskum ochorenia a liečby

Lekári a vedci nielen rakovinu prsníka skúmajú dlhé dekády. Na vedeckej pôde Británie sa výskumnému tímu v spolupráci s charitou Prevent Breast Cancer podarilo učiniť možný prelom v boji proti tomuto ochoreniu, informuje The Guardian.

Podarilo sa im v gélovom roztoku uchovať ľudské prsné tkanivo po dobu najmenej jedného týždňa. To im môže výrazne pomôcť pri výskume ochorenia, ako aj pri pochopení účinnosti rôznych typov liečby.

Doteraz mali vedci k dispozícii na výskumné účely materiál, ktorý nie až tak presne kopíroval ľudské tkanivo.

Prečítajte si tiež:

Obmedzenie testovania na zvieratách

„Tento prelom znamená, že vedci budú môcť testovať nové lieky v laboratóriu s oveľa väčšou presnosťou, čo by malo znamenať menej neúspešných klinických skúšok a v konečnom dôsledku lepšie výsledky pre ženy postihnuté touto hroznou chorobou,“ vysvetlila výskumníčka Hannah Harrison, ktorá viedla výskumný tím.

Nová metóda by okrem podporu vývoja nových liekov tiež mohla obmedziť ich testovanie na zvieratách.

Na ľudskom tkanive môžu taktiež preskúmať, ako rôzne rizikové faktory podporujú rozvoj rakoviny prsníka.

Na Slovensku pribudne každoročne 40-tisíc onkologických pacientov. Napriek týmto nepriaznivým dátam Slováci nedbajú na prevenciu. Viac v reportáži z Reflexu:  

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.