Na populárnom ostrove protestovali miestni proti masovému turizmu

Protest na Malorke.
Protest na Malorke. Zdroj: Profimedia

Tisíce ľudí protestovali v sobotu na španielskych Baleárskych ostrovoch pred letnou sezónou proti masovému turizmu.

Protestujúci s transparentmi s nápismi "SOS obyvatelia" či "Dosť bolo masového turizmu" pochodovali Palmou de Mallorca, hlavným mestom najväčšieho baleárskeho ostrova Malorka, informuje TASR podľa tlačovej agentúry Reuters.

Prečítajte si tiež:

Tisícky demonštrantov

Na pochode sa zúčastnilo približne 10.000 demonštrantov, uviedol hovorca španielskeho Štátneho policajného zboru (CNP). Menší protest s niekoľkými stovkami ľudí sa konal na Menorke.

"Chceme, aby úrady zabránili ľuďom, ktorí tu nežijú viac ako päť rokov, kupovať nehnuteľnosti, a aby viac kontrolovali rekreačné ubytovanie," povedala Carme Reinesová zo združenia, ktoré zorganizovalo protest v Palme de Mallorca.

Realitný maklér Javier Carbonell uviedol, že viac ako polovica prenajímaných nehnuteľností sa využíva na dovolenkové účely a pre miestnych obyvateľov je cenovo nedostupná. "Chceme menej masového turizmu a viac udržateľného turizmu," povedal.

V piatok sa približne 1000 protestujúcich zúčastnilo na demonštrácii proti masovému turizmu aj na Ibize, jednom z najobľúbenejších Baleárskych ostrovov.

"Chceme obmedzenie nových turistických miest a zákaz ďalších nelegálnych bytov. Keď je na trhu menej bytov, zvyšuje to ich cenu," povedal Rafael Giménez, hovorca organizácie Prou Ibiza, ktorá zvolala piatkový protest.

Prečítajte si tiež:

Baleárske ostrovy sú veľmi obľúbené

V apríli protestovali na Kanárskych ostrovoch tisíce ľudí, ktorí žiadali dočasné obmedzenie príchodu turistov, aby sa zastavil rozmach krátkodobých rekreačných prenájmov a výstavby hotelov, čo pre miestnych obyvateľov zvyšuje náklady na bývanie.

Baleárske ostrovy boli v minulom roku po Katalánsku druhým najobľúbenejším regiónom Španielska, ktorý prilákal 14,4 milióna turistov, uviedol španielsky Národný štatistický úrad (INE).

Katalánsko navštívilo približne 18 miliónov turistov a Kanárske ostrovy - španielske súostrovie pri západnej Afrike - 13,9 milióna ľudí.

Podľa údajov priemyselnej organizácie Exceltur generuje cestovný ruch 45 percent HDP Baleárskych ostrovov.

Xénia a Lukáš porozprávali v Teleráne o svojej dovolenke na Bali:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.