Družica onedlho odhalí najväčších znečisťovateľov Zeme a tí za to budú musieť poriadne zaplatiť

družica
Zdroj: TASR

Unikátny projekt za milióny dolárov pošle snímky, ktoré ukážu, kto je najväčším producentom metánu. Regulátori tak budú môcť vyrubiť mastné pokuty a prinútiť štáty, aby produkciu skleníkových plynov znížili.

Družica MethaneSAT vyštartovala na svoju púť v marci tohto roka a čoskoro začne posielať dôležité snímky. Ide o misiu spoločnosti SpaceX, ktorá má za cieľ mapovať a zaznamenať globálne znečistenie metánom, ktorý je silným skleníkovým plynom.

O niekoľko týždňov pošle prvé snímky, ktoré ukážu, ktoré oblasti sú najviac znečistené. Vedci si od toho sľubujú zníženie skleníkových plynov až o tretinu. Informuje o tom ČT 24.

Prečítajte si tiež:

Zdrojom sú skládky a ropné polia

Účastník tohto projektu Tonny Fadell vystúpil aj na bratislavskom festivale Starmus. „Znečistenie metánom je zodpovedné za približne tridsať percent globálneho otepľovania,“ uviedol na festivale.

Metán je zodpovedný za veľkú časť oteplenia spôsobeného človekom. Výsledkom sú aj extrémne výkyvy počasia. 

„Tento plyn pochádza z rozkladajúceho sa odpadu na skládkach, z mikróbov, ktoré uvoľňujú metán na ryžových poliach a z hospodárskych zvierat. Hlavne však uniká z ropných a plynových polí,“ vysvetlil Fadell. 

Metánové emisie sa doteraz sledovali veľmi ťažko, no družica to všetko zmení a prinesie viac svetla. Už v minulosti pomocou jednoduchších nástrojov napríklad zistili, že v USA je tohto plynu viac až o 60 percent, ako si odborníci doteraz mysleli.

Prečítajte si tiež:

Drahý, no výnimočný projekt

Podľa Fadella dokáže MethaneSAT pokryť svojimi senzormi oveľa väčšiu oblasť oveľa rýchlejšie ako akýkoľvek počet lietadiel. Projekt stojí 88 miliónov dolárov. Prispeli aj miliardár Jeff Bezos.

Ak všetko pôjde podľa plánu, MethaneSAT by mal začať posielať prvé údaje začiatkom leta. Kompletný obraz hlavných ropných a plynových nádrží na celom svete očakávajú až na budúci rok.

Regulátori však už teraz budú vedieť, kto sú najväčšími producentmi metánu a budú ich môcť aj pokutovať. Vedci si od toho sľubujú radikálne zníženie skleníkových plynov a zmiernenie globálneho otepľovania.

Podľa Fadella môžeme znížiť počet skleníkových plynov až o tridsať percent.

Klimatická kríza nie je otázkou budúcnosti. Je tu a teraz. Na jej riešenie však ešte nie je neskoro. Hovorili o tom vedci na festivale Starmus v Bratislave. Pozrite si reportáž magazínu Reflex:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.