Pri izraelskom útoku neďaleko mesta Rafah zahynulo najmenej 35 ľudí

Dym stúpa po izraelskom nálete na budovy v blízkosti oddeľujúceho múru medzi Egyptom a Rafahom v južnom pásme Gazy.
Dym stúpa po izraelskom nálete na budovy v blízkosti oddeľujúceho múru medzi Egyptom a Rafahom v južnom pásme Gazy. Zdroj: TASR/AP Photo/Ramez Habboub, File

K útoku došlo vo štvrti Tal as-Sultán v západnej časti Rafahu, kde sa ukrývali tisíce ľudí po tom, ako mnohí utiekli z východných oblastí mesta, v ktorých izraelské sily pred viac ako dvoma týždňami začali pozemnú ofenzívu.

Najmenej 35 ľudí zahynulo a desiatky sa zranili v nedeľu pri izraelských útokoch neďaleko mesta Rafah na juhu palestínskeho územia, uviedlo ministerstvo zdravotníctva v Gaze riadené hnutím Hamas. Informujú agentúry Reuters a AFP.

Izraelská armáda tvrdí, že útok na Rafah bol vedený proti "legitímnym cieľom podľa medzinárodného práva, s použitím presnej munície a na základe presných spravodajských informácií".

K útoku došlo vo štvrti Tal as-Sultán v západnej časti Rafahu, kde sa ukrývali tisíce ľudí po tom, ako mnohí utiekli z východných oblastí mesta, v ktorých izraelské sily pred viac ako dvoma týždňami začali pozemnú ofenzívu.

Prečítajte si tiež:

Medzinárodný výbor Červeného kríža uviedol, že jedna z jeho poľných nemocníc prijímala "prílev zranených, ktorí hľadali starostlivosť v súvislosti so zraneniami a popáleninami", a informoval, že aj ostatné nemocnice prijímali veľký počet pacientov.

„Naše tímy robia všetko pre záchranu životov,“ uviedol výbor vo vyhlásení.

Izrael začal pozemnú operáciu v Rafahu začiatkom mája. Izraelská armáda v nedeľu uviedla, že na centrálne oblasti krajiny bolo z Rafahu bolo vypálených najmenej osem rakiet.

Ozbrojené krídlo hnutia Hamas na Telegrame uviedlo, že zaútočilo na Tel Aviv "veľkou raketovou paľbou v reakcii na sionistické masakry proti civilistom".

Prečítajte si tiež:

Neskôr v nedeľu izraelská armáda vo vyhlásení uviedla, že jej letectvo v reakcii uskutočnilo údery na Rafah.

„Pred chvíľou lietadlo (izraelskej armády) zasiahlo komplex Hamasu v Rafahu, v ktorom operovali významní teroristi Hamasu,“ uviedla armáda. Dodala, že je si "vedomá správ, ktoré naznačujú, že v dôsledku zásahu a vznieteného požiaru bolo v oblasti zranených niekoľko civilistov".

Úrad palestínskeho prezidenta obvinil Izrael z úmyselného útoku na centrum pre vysídlené osoby v Rafahu. „Spáchanie tohto ohavného masakru izraelskými okupačnými silami je výzvou pre všetky medzinárodné legitímne rezolúcie,“ uviedol vo vyhlásení úrad.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 9. 5. 2024. USA pohrozili Izraelu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.