V Papue-Novej Guinei pre obavy z ďalšieho zosuvu pôdy evakuujú tisícky ľudí

Zosuvy pôdy v Papue-Novej Guinei.
Zosuvy pôdy v Papue-Novej Guinei. Zdroj: TASR/Juho Valta/UNDP Papua New Guinea via AP

​Úrady na Papue-Novej Guinei začali evakuovať približne 7900 obyvateľov z oblasti, kde nedávno došlo k masívnemu zosuvu pôdy. Pre agentúru AFP to v utorok uviedol miestny predstaviteľ.

Minulý piatok sa v odľahlej provincii Enga zosunula časť miestnej hory, v dôsledku čoho zasypalo šesť dedín. K nešťastiu došlo nadránom, keď väčšina miestnych obyvateľov spala. Úrady sa obávajú, že o život mohlo prísť viac než 2000 ľudí. Spod sutín dosiaľ vytiahli päť tiel.

„Snažíme sa evakuovať. Každú hodinu počuť trieštenie skál - je to ako výbuch bomby alebo streľba a skaly stále padajú dole,“ povedal správca provincie Sandis Tsaka.

Prečítajte si tiež:

Oblasť bola predtým husto obývaná domami, obchodmi, kostolmi a školami, uviedol s tým, že teraz je kompletne zdevastovaná a miestni traumatizovaní udalosťou, ktorá ich postihla. Podľa neho sú pod troskami zasypané celé rodiny.

V utorok ráno sa konalo mimoriadne online stretnutie so zahraničnými vládami, ktoré Tsaka podľa svojich slov požiadal o okamžitú pomoc pri riešení rizík zosuvu pôdy aj zabezpečení urýchleného dodania zásob. Záchranné práce naďalej komplikuje nebezpečný a nestabilný terén i hustý dážď.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 27. 5. 2024 o zosuvoch pôdy v Papue-Novej Guinei:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zosuv pôdy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.