Francúzi nám idú na pomoc, tvrdil veliteľ ukrajinskej armády. Ešte nie je rozhodnuté, korigoval jeho slová Zelenskyj

Francúzi nám idú na pomoc, tvrdil veliteľ ukrajinskej armády. Ešte nie je rozhodnuté, korigoval jeho slová Zelenskyj
Zelenskyj korigoval vyhlásenie hlavného veliteľa ukrajinskej armády. Zdroj: Profimedia.sk

Francúzske ministerstvo obrany uviedlo, že výcvik Ukrajincov na ukrajinskom území je jednou zo záležitostí, o ktorých sa rokuje od parížskej konferencie o posilnení podpory Ukrajiny.

Ukrajinské ministerstvo obrany v pondelok večer objasnilo vyhlásenie hlavného veliteľa ozbrojených síl Oleksandra Syrského, že francúzski vojenskí inštruktori čoskoro dorazia na Ukrajinu. Podľa Kyjeva sa o tejto záležitosti s Parížom a ďalšími spojencami stále rokuje, informovala agentúra AFP.

Syrskyj v statuse na platforme Telegram oznámil, že podpísal dokumenty, ktoré umožnia, aby francúzski vojenskí inštruktori čoskoro pricestovali na Ukrajinu a oboznámili sa s tamojšími výcvikovými centrami. Toto vyhlásenie učinil po videorozhovore s francúzskym ministrom obrany Sébastienom Lecornuom, ktorého sa zúčastnil aj ukrajinský minister obrany Rustem Umerov.

„Zatiaľ o tom stále rokujeme s Francúzskom a ďalšími krajinami,“ spresnilo vo svojom  neskoršom vyhlásení ukrajinské ministerstvo obrany s tým, že už sa však začalo pracovať na predmetných dokumentoch, aby sa nestrácal čas, keď sa príjme finálne rozhodnutie o záležitosti inštruktorov.

Prečítajte si tiež:

Syrskyj bližšie podrobnosti neuviedol, ale vyjadril nádej, že  odhodlanie Francúzska povzbudí ďalších partnerov Ukrajiny, aby sa pridali k tomuto projektu, ktorý označil za ambiciózny. Podľa rezortu obrany Kyjev prejavil o tento projekt o možnom prijatí inštruktorov zo zahraničia záujem ešte vo februári.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron koncom februára prvýkrát naznačil, že v otázke vyslania európskych vojakov na Ukrajinu sa nedá nič vylúčiť. Ako jednu z možností ich zapojenia sa uviedol pomoc pri výcviku ukrajinských vojakov na území Ukrajiny.

Francúzske ministerstvo obrany v pondelok pre agentúru Reuters zopakovalo, že výcvik Ukrajincov na ukrajinskom území je jednou zo záležitostí, o ktorých sa rokuje od parížskej konferencie o posilnení podpory Ukrajiny z 26. februára, pričom predovšetkým má ísť o porozumenie toho, aké sú potreby ukrajinských vojakov.

Ruský útok na Charkov si vyžiadal civilné obete. Dve bomby spadli aj na hypermarket. V priloženom videu si môžete pozrieť zábery z bezpečnostných kamier. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.