Poľsko ukázalo Východný štít. Projekt za miliardy má zabrániť Rusku v zneužívaní migračnej krízy

Poľsko ukázalo Východný štít. Projekt za miliardy má zabrániť Rusku v zneužívaní migračnej krízy
Východný štít. Zdroj: Ministerstvo národnej obrany

Poľská vláda tento mesiac oznámila, že na posilnenie svojich východných hraníc s Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad vyčlení viac ako 2,3 miliardy eur. Poľský premiér Donald Tusk zároveň minulý týždeň obvinil Rusko z pokusov o prepašovanie tisícov migrantov z Afriky do Európy.

Poľsko v pondelok predstavilo plány na posilnenie a opevnenie svojich hraníc s Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, s cieľom odradiť prípadného agresora. 

Poľské ministerstvo obrany uviedlo, že systém na hraniciach bude súčasťou regionálnej obrannej infraštruktúry budovanej spoločne s pobaltskými krajinami Litvou, Lotyšskom a Estónskom, ktoré tiež ležia na východnom krídle Severoatlantickej aliancie.

Projekt Východný štít "výrazne posilní odolnosť krajiny voči vojenským hrozbám z východu, obmedzí mobilitu vojsk protivníka a zároveň poskytne" výhodu poľským jednotkám a civilistom, vysvetlil poľský rezort obrany.

Nečakajte ďalšiu Maginotovu líniu, upozornil expert

Existujú prvé vizualizácie Východného štítu. „Tarcza Wschód“ bude pozostávať z rôznych typov fyzických bariér, najmodernejších elektronických zariadení a dronových a protidronových systémov. Pôjde o kombináciu terénnych prvkov s opevnením a modernou technikou.

Na konferencii sa ukázali aj prvé vizualizácie projektu. Jedna z nich zobrazuje: prehĺbenú cestnú priekopu, vozidlo s predmostím, skrýšu, sklad materiálu a kontrolné stanovište. Všetky tieto prvky sa majú nachádzať v hraničnom pásme, teda do 50 km od hraníc. 

V pohraničnom pásme majú vyrásť opevnenia. Patria sem: palisády, trvalé bariéry, integrovaná inžinierska zábrana, ale aj železobetónoví „ježkovia“, mínové polia, skrýše, močiare a lesy.

Presný priebeh prác a umiestnenie jednotlivých prvkov Východného štítu sú súčasťou operačných plánov a sú utajované.

„Systém detekcie, varovania a sledovania bude spájať tradičné prvky s tými najmodernejšími. Chceme, aby prvé poľské satelity boli na oblohe budúci rok. Systém bude pozostávať z jednotlivých, navzájom sa dopĺňajúcich vrstiev,“ uviedol rezort obrany. 

„Nejde o budovanie systému ako Maginotova línia, ktorá je tiež upokojujúca, ale o budovanie infraštruktúry, ktorá má usmerňovať pohyb nepriateľa, sťažovať mu manévrovanie a zároveň vytvárať priaznivé podmienky pre naše akcie, ak by sme ich museli prijať v tejto zóne,“ priblížil v rozhovore pre Polsat News – generál Roman Polko, bývalý bývalý šéf poľského Národného bezpečnostného úradu.

Generál Polko poukázal na to, že projekt ukazuje odklon od myšlienky obrany na línii Visly, čo niektorí odborníci kritizovali ako zbytočnú investíciu.  Rozhodujúce však podľa neho je, že operačné jednotky sa budú pripravovať na bojové operácie a nebudú sa venovať výcviku alebo každodennému fungovaniu.

„Bol som ubezpečený, že tieto peniaze nebudú vynaložené zbytočne,“ dodal generál.

Ochrana pred hybridným útokom

Poľská vláda tento mesiac oznámila, že na posilnenie svojich východných hraníc s Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad vyčlení viac ako 2,3 miliardy eur. Poľský premiér Donald Tusk zároveň minulý týždeň obvinil Rusko z pokusov o prepašovanie tisícov migrantov z Afriky do Európy.

Od leta 2021 prekročili alebo sa pokúsili prekročiť hranicu medzi Bieloruskom a Poľskom tisíce migrantov, najmä z Blízkeho východu. Varšava a Západ tvrdia, že tento prílev migrantov organizujú Minsk a Moskva v rámci "hybridného" útoku s cieľom destabilizovať EÚ.

S cieľom zastaviť prílev migrantov vybudovala predchádzajúca poľská vláda v roku 2022 na hraniciach s Bieloruskom päť metrov vysoký plot vybavený kamerami a pohybovými senzormi, pripomína AFP. Kabinet Donalda Tuska trvá na tom, že tieto opatrenia je potrebné posilniť.

Ruské rakety lietajú nebezpečne blízko poľských hraníc. V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o narušení poľského vzdušného priestoru ruskou raketou.  

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.