Niekto z nich má hrôzu, iní sa na ne tešia. Pozrite si zoznam leteckých trás s najväčšími turbulenciami

Niekto z nich má hrôzu, iní sa na ne tešia. Pozrite si zoznam leteckých trás s najväčšími turbulenciami
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Vibrant Image Studio

Hoci sa niekedy môže zdať, že lietadlo v následku turbulencie každú chvíľu padne, takáto extrémna situácia nastane len veľmi zriedka. Lietadlá sú konštruované tak, aby dokázali takúto situáciu zvládnuť.

Turbulencie počas letu sú relatívne bežné a väčšinou neškodné no v extrémnych prípadoch dokážu spôsobiť tragédiu. O jave, s ktorým sa stretla väčšina ľudí, ktorí pravidelne využívajú leteckú dopravu, sa začalo viac hovoriť v súvislosti s dvomi incidentmi, ktoré v krátkom čase plnili titulky svetových médií.

Najskôr sa minulý týždeň v pondelok dostalo do problémov lietadlo spoločnosti Singapore Airlines. Boeing 777 počas letu z Londýna do Singapuru zasiahli extrémne turbulencie a v priebehu niekoľkých sekúnd prudko klesol o dva kilometre.

Prečítajte si tiež:

​Incident si vyžiadal život britského turistu, ktorý zrejme pri prudkom prepade stroja utrpel infarkt. Zranenia utrpeli ďalšie desiatky ľudí, pričom mnohí z nich čaká dlhá hospitalizácia.

Silné turbulencie zažil aj let spoločnosti Qatar Airways z Dauhy do Dublinu. Lietadlo čakalo v nedeľu po pristátí v hlavnom meste Írska na pristávacej ploche tím rýchleho nasadenia, ktorý do nemocnice previezol 12 zranených.

Existuje mnoho stupňov a druhov turbulencií, ktoré môžu byť spôsobené vzostupnými a zostupnými prúdmi búrok, prúdmi teplého vzduchu alebo turbulencie z rýchlo meniacej sa rýchlosti vetra či smeru.

Prečítajte si tiež:

​Čo sú to turbulencie? Turbulencie častokrát vznikajú kvôli tzv. brázde, kedy sa vzduch správa ako tekutina. To je dôvod, prečo sú lietadlá vo vzduchu od seba takto vzdialené, a to výškou, ale aj dĺžkou. Väčšie lietadlá potrebujú mať od seba väčší odstup, aby sa táto brázda stratila. Ďalším problémom je turbulencia, ktorá vzniká nad vysokou horou, kde vzduch cirkuluje, počas búrky, ale aj tam, kde sa studený vzduch stretáva s teplým vzduchom. Existuje však oveľa viac dôvodov. Všeobecne platí, že turbulencia je naozaj predvídateľná len vtedy, keď sa očakáva iné počasie, ako búrky.

Turbulencie sa líšia aj podľa intenzity a dĺžky trvania na slabé, stredné a silné.

Slabé trvajú niekoľko minút a ich intenzita nie je veľmi výrazná. Objavujú sa prakticky počas každého letu, ale vďaka schopnostiam pilotov, si ich väčšina pasažierov ani nevšimne. Lietadlo pri nich môže kolísať približne jeden meter hore a dole.

Prečítajte si tiež:

​Stredne silné turbulencie sú už o niečo horšie. Trvať môžu v rozmedzí desiatich až pätnástich minút, niekedy však aj hodiny. Lietadlo pri nich môže klesať a stúpať až päť metrov.

A silné turbulencie? Nemusia trvať dlho, ale sú naozaj intenzívne a veľmi kolísavé. Ich výskyt je však ojedinelý. Lietadlo vertikálne klesá a stúpa aj o desiatky metrov. Človek má pri nich pocit, akoby sa plavil na rozbúrenom mori. Pri takýchto turbulenciách už hrozia aj zranenia.

Americký Federálny úrad pre letectvo (Federal Aviation Administration) hovorí, že ročne zaznamená v priemere 58 úrazov následkom turbulencie ročne. Dve tretiny z toho sú letušky alebo pasažieri, ktorí neboli pripútaní.

Zdroj: turbli.com

Pád lietadla spôsobia iba výnimočne

V mnohých prípadoch vedia piloti o turbulencii vopred. Práve vtedy rozsvietia symbol bezpečnostného pásu. Pomáha im predletová predpoveď počasia, kokpitový radar a správy z okolitých lietadiel.

Aby sa turbulencii dokázali vyhnúť, piloti podrobne študujú vzorce počasia, učia sa plánovať vopred a zvoliť najlepšiu cestu pred každým letom. Mnohí piloti sa v znepokojujúcej situácii snažia cestujúcim priamo prihovoriť, vysvetliť čo sa deje a upokojiť ich.

Tzv. čistá turbulencia je najnebezpečnejšia. Keďže sa vyskytuje v bezoblačnej oblohe s perfektnou viditeľnosťou, nemôže byť predvídaná ani radarom lietadiel zachytávajúcim zmeny počasia. Počas takejto turbulencie má posádka veľmi málo času na to, aby upozornila cestujúcich. Nárast takýchto druhov turbulencií je spôsobený klimatickými zmenami.

Hoci sa niekedy môže zdať, že lietadlo v následku turbulencie každú chvíľu padne, takáto extrémna situácia nastane len veľmi zriedka. Lietadlá sú konštruované tak, aby dokázali takúto situáciu zvládnuť.

Zdroj: turbli.com

Najturbulentnejšie trasy 

Turbli, webová stránka na predpovedanie turbulencií, použila existujúce údaje na analýzu viac ako 150 000 záznamov letov na dlhé a krátke vzdialenosti od roku 2023. EDR meria intenzitu turbulencií na danom mieste na stupnici od 0 do 100 a vytvára zoznam najturbulentnejšie lety.

Najturbulentnejšie sú lety medzi Santiagom v Čile a Santa Cruz v Bolívii s priemernou EDR 17,5. Nasleduje let medzi kazašským Alamty a kirgizským Biškekom a let medzi Lanzhou a Čcheng-tu v Číne.

Trasa medzi Milánom a Ženevou je najturbulentnejšia v Európe (16,3 EDR), tesne za ňou nasleduje let z Milána do Zürichu.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o dovolenkových trendoch.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.