Skladby, ktoré počulo iba pár vyvolených. Najvzácnejší hudobný album sveta si prvýkrát užijú aj bežní ľudia

Skladby, ktoré počulo iba pár vyvolených. Najvzácnejší hudobný album sveta si prvýkrát užijú aj bežní ľudia
Strieborné puzdro albumu Once Upon a Time in Shaolin. Zdroj: Profimedia.sk

Album pôvodne kúpil v roku 2015 Martin Shkreli, neslávne známy americký podnikateľ odsúdený za podvody. Dlho si ho však neužil a po tom, čo bol usvedčený z podvádzania investorov bol neskôr nútený odovzdať ho americkým úradom.

Nahrávka taká vzácna a cenná, že ju počulo iba pár uší. Album legendárnej rapovej skupiny Wu-Tang Clan si budú môcť konečne vypočuť aj bežní ľudia, informuje portál BBC.

Americká hip-hopová skupina Wu-Tang Clan nahrala dvojalbum s názvom The Wu - Once Upon A Time In Shaolin v tajnosti počas šiestich rokov. Od začiatku bolo v pláne, že vznikne iba jedna kópia, ktorá bude aj náležite umiestnená - aj samotné ručne tepané puzdro z niklu a striebra je totiž umelecký skvost. Autorom diela je britsko-marocký umelec Yahya.

Nahrávka priekopníckej hip-hopovej skupiny je s cenovkou 2 milióny amerických dolárov, najdrahším hudobným albumom, aký sa kedy predal. V súčasnosti je zapožičaný do Tasmánskeho múzea starého a nového umenia (Mona) a práve tam bude mať verejnosť možnosť vypočuť si časť nahrávky.

Múzeum bude počas 10 dní v júni hostiť malé akcie, na ktorých budú púšťať 30-minútovú ukážku z dvojalbumu.

Skupina sa pre netradičný krok rozhodla aj preto, aby poukázala na škodlivý vplyv online streamovania a pirátstva. Vlastník unikátneho diela sa pri kúpe zaviazal, že najbližších 88 rokov nevydá ani jednu z 31 skladieb.

​Album pôvodne kúpil v roku 2015 Martin Shkreli, neslávne známy americký podnikateľ odsúdený za podvody. Dlho si ho však neužil a po tom, čo bol usvedčený z podvádzania investorov bol neskôr nútený odovzdať ho americkým úradom.

V súčasnosti je majiteľom vzácneho artefaktu digitálny umelecký kolektív Pleasr, ktorý ho zapožičal múzeu.

Prečítajte si tiež:

Formácia Wu-Tang Clan vznikla v roku 1992, pričom jej základom bola skupina All In Together Now. Tú tvorili bratranci RZA, GZA a Ol' Dirty Bastard. V Clane sa k tejto trojici pridali Method Man, Inspectah Deck, U-God, Masta Killa, Raekwon a Ghostface Killah, neskôr sa neoficiálnymi členmi stali aj Cappadonna a Streetlife. S

kupina debutovala v roku 1993 albumom Enter The Wu-Tang (36 Chambers), ktorý je považovaný za jednu z najlepších hip-hopových nahrávok v histórii. Nasledovali albumy Wu-Tang Forever (1997), The W (2000), Iron Flag (2001) a 8 Diagrams (2007), ktorý však už formácia nahrávala bez zosnulého Ol' Dirty Bastarda.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o dražbe najdrahšej vzácnej whisky.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.