Nutričná špecialistka a bývalá modelka sa podelila o deväť tipov, ako sa dostať do formy už za týždeň

Chudnutie. Ilustračná snímka.
Chudnutie. Ilustračná snímka. Zdroj: Freepik/senivpetro

Leto je už za dverami a mnohí z nás siahajú po diétach, cvičebných plánoch či rôznych procedúrach, aby na pláži vyzerali čo najlepšie. Ak vám už do dovolenky či špeciálnej rodinnej udalosti, kde chcete zažiariť, veľa času neostáva, nutričná špecialistka a bývalá modelka sa podelila o niekoľko tipov, ako sa dostať do čo najlepšej formy za jeden týždeň.

Niektorí ľudia začínajú už v zime, iní sa snažia o dosiahnutie čo najlepšej formy mesiac pred letom. Podľa Gabriely Peacockovej, bývalej modelky a nutričnej poradkyne, sa dá s postavou niečo urobiť aj za jeden týždeň, píše PrimaNews.cz.

Hydratácia

Veľmi dôležité je prijímať dostatok tekutín. Podľa odborníčky je ideálne začať ráno s bylinkovým čajom. Skvelou voľbou je zelený, ktorý je plný antioxidantov a podporuje funkcie metabolizmu.

Ak vám úplne nechutí čistá voda, pridať si môžete citrónovú šťavu, prípadne nakrájané uhorky.

Prečítajte si tiež:

So sodíkom pomaly

Presýtenie sodíkom vedie k zadržiavaniu vody v tele. Následne je človek nafúknutý. Práve preto je dobré nahradiť priemyselne spracované potraviny ovocím a zeleninou.

Znížiť množstvo sodíku môžeme tiež tým, že nahradíme soľ bylinkami.

Bielkoviny

Vyšší príjem bielkovín má hneď niekoľko účinkov. Po prvé, proteín pomáha zrýchľovať metabolizmus. Po druhé, pomáha zachovávať svalovú hmotu.

Získavať ich môžeme skrz kuracie prsia či ryby, ale vhodné je aj tofu a strukoviny. Skvelé sú tiež vajíčka alebo grécky jogurt.

Sacharidy

Sacharidy nie sú strašiakom, reč je však o tých, ktoré sú obsiahnuté v hnedej ryži, sladkých zemiakoch či celozrnných výrobkoch.

Tie vám poskytnú dostatok energie a pomôžu vám ostať dlhšie sýtymi.

Vláknina

Ovocie, zelenina alebo celozrnné výrobky, teda všetko, čo je bohaté na vlákninu, pomáha nášmu tráveniu. Ich zaradenie do jedálnička významne pomáha s redukciou hmotnosti.

Strategické raňajky

Podľa nutričnej poradkyne je dôležité dbať na to, aby boli raňajky bohaté na živiny s tým, že budú mať vyvážený pomer bielkovín, zdravých tukov a vlákniny.

Príkladom je grécky jogurt s orechmi a semienkami, alebo zelenina s humusom.

Pozor na veľkosť porcií

Veľkosť porcií je veľmi dôležitá. Aj keď jeme zdravé tuky či bielkoviny, v nadmerných množstvách nemusia mať efekt, ktorý chceme, čím je zhodiť nejaké to kilo.

Peacocková radí kúpiť si menšie taniere a kontrolovať svoje porcie. Zásadne odporúča vyhýbať sa prejedaniu.

Prečítajte si tiež:

Pozor na tekuté kalórie

Postave do plaviek sladené nápoje neprajú. Najlepšie je vyhnúť sa im, a rovnako tak aj alkoholickým nápojom, prípadne ich obmedziť na jeden menší pohárik. 

Spánok

Veľmi dôležitou súčasťou nielen zdravého životného štýlu, ale aj procesu chudnutia, je kvalitný spánok. Jeho nedostatok zvyšuje chuť na sladkosti a nezdravé jedlá. Negatívne tiež vplýva na fungovanie metabolizmu.

Ak máte so spaním problém, neváhajte siahnuť po rôznych bylinných pomôckach, ktoré vám pomôžu uvoľniť sa. Príkladom je známa medovka, ale aj valeriána či levanduľa.

Najlepšie je, ak sa o zdravý životný štýl usilujeme celoročne a nenechávame to na poslednú chvíľu pred letom. V takom prípade môžeme aj občas bez výčitiek „zhrešiť“ a našej postave to neublíži. 

Detí s intoleranciami je čoraz viac. Rezort školstva preto vydal nové receptúry, aby sa stravovanie v školách zlepšilo: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.