Venezuela zrušila pozvánku EÚ na pozorovanie júlových prezidentských volieb

Predseda Národnej volebnej rady Elvis Amoroso.
Predseda Národnej volebnej rady Elvis Amoroso. Zdroj: TASR/AP Photo/Ariana Cubillos, File

Začiatkom tohto mesiaca Európska únia uvalila sankcie na 50 venezuelských vládnych predstaviteľov.

Venezuela zrušila pozvánku Európskej únii na vyslanie jej pozorovateľov na júlové prezidentské voľby v tejto juhoamerickej krajine, informoval v stredu Elvis Amoroso, predseda Národnej volebnej rady, píšu agentúry AFP a Reuters.

„Nie sú hodní toho, aby prišli do tejto krajiny, kým trvajú sankcie,“ vyhlásil Amoroso pri čítaní vyhlásenia v štátnej televízii. Začiatkom tohto mesiaca EÚ uvalila sankcie na 50 venezuelských vládnych predstaviteľov, pripomína AFP.

Súčasný prezident Nicolás Maduro sa vo voľbách usiluje o svoje tretie funkčné obdobie. Šesťdesiatjedenročný Maduro v krajine autoritatívne vládne od roku 2013. Krajina sa za jeho vlády dostala do vážnej hospodárskej krízy, ktorú ešte zhoršili americké sankcie. Hrubý domáci produkt za desaťročie klesol o 80 percent a z krajiny bohatej na ložiská ropy odišlo podľa odhadov OSN sedem miliónov ľudí.

Prečítajte si tiež:

S podporou armády, ale aj Kuby, Ruska a Číny si Maduro upevnil moc nad parlamentom, súdnictvom a inými štátnymi inštitúciami. Jeho kritici boli uväznení alebo umlčaní.

Hlavné opozičné strany v roku 2018 bojkotovali prezidentské voľby a spolu s USA a ďalšími krajinami odmietli uznať Madurovo víťazstvo v nich. Za legitímneho lídra Venezuely považovali Juana Guaidóa.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.