Rusi sa prispôsobili, niektoré špičkové západné zbrane sú na Ukrajine neúčinné. Pracujeme na tom, znie z Pentagónu

Rusi sa prispôsobili, niektoré špičkové západné zbrane sú na Ukrajine neúčinné. Pracujeme na tom, znie z Pentagónu
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Pentagón predpokladal, že ruský elektronický boj porazí časť presne navádzanej munície, a spolupracoval s Ukrajinou na zdokonaľovaní taktiky a techník. Rusko však venuje elektronickému boju veľkú pozornosť a v pretekoch v inováciách má zatiaľ zdanlivo navrch.

Mnohé druhy satelitne navádzanej munície americkej výroby nedokážu prekonať ruské rušičky, čo Kyjev prinútilo prestať používať niektoré druhy západnej munície, keďže sa znížila ich účinnosť.

Podľa vysokých ukrajinských vojenských predstaviteľov a dôverných interných ukrajinských hodnotení, ktoré získal denník The Washington Post, mnohé druhy satelitne navádzanej munície na Ukrajine podľahli ruskej rušiacej technológii.

Schopnosť Ruska poraziť špičkovú muníciu má ďalekosiahle dôsledky pre Ukrajinu a jej západných podporovateľov - potenciálne poskytuje prehľad pre protivníkov, ako sú Čína a Irán a je kľúčovým dôvodom, prečo moskovské sily znovu získali iniciatívu a postupujú na bojisku.

Prečítajte si tiež:

​Zatiaľ čo v iných správach sa opisovali vynikajúce schopnosti Ruska v oblasti elektronického boja, dokumenty, ktoré získal WP, obsahujú predtým nezverejnené podrobnosti o rozsahu, v akom ruské rušičky zmarili výkon západných zbraní.

Ruské rušenie navádzacích systémov moderných západných zbraní vrátane delostreleckých projektilov Excalibur a raketového systému HIMARS oslabilo schopnosť Ukrajiny brániť svoje územie a prinútilo predstaviteľov v Kyjeve naliehavo požiadať Pentagón o pomoc pri získavaní modernizácie od výrobcov zbraní.

„Technológia Excalibur v existujúcich verziách stratila svoj potenciál,“ uvádza sa v hodnoteniach s tým, že skúsenosti z bojiska na Ukrajine vyvrátili jej povesť zbrane na „jeden výstrel a jeden cieľ“ - prinajmenšom dovtedy, kým Pentagón a americkí výrobcovia tento problém nevyriešia.

Pentagón odmieta, že byrokracia spomalila reakciu

Pentagón predpokladal, že ruský elektronický boj porazí časť presne navádzanej munície, a spolupracoval s Ukrajinou na zdokonaľovaní taktiky a techník, uviedol podľa WP vysoký predstaviteľ obrany USA.

Rusko však zároveň tiež „pokračuje v rozširovaní využívania elektronického boja,“ povedal vysoký americký predstaviteľ. „Aj my sa naďalej vyvíjame a uisťujeme sa, že Ukrajina má schopnosti, ktoré potrebuje na to, aby bola efektívna.“

Predstaviteľ americkej obrany odmietol tvrdenia, že byrokracia spomalila reakciu. Pentagón a výrobcovia zbraní poskytli riešenia niekedy v priebehu niekoľkých hodín alebo dní, povedal úradník, ale neuviedol príklady.

Riadená munícia americkej výroby poskytovaná Ukrajine bola pri jej zavedení zvyčajne úspešná, ale stala sa menej efektívnou, keď sa jej ruské sily prispôsobili. Teraz už niektoré zbrane, ktoré sa kedysi považovali za silné nástroje, neposkytujú Ukrajincom výhodu.

Efektivita satelitne navádzanej munície prudko klesla

Podľa dôverného hodnotenia, ktoré vychádzalo z priamych vizuálnych pozorovaní, Ukrajinci spočiatku zaznamenali úspech pri používaní 155 milimetrových projektilov Excalibur, pričom začiatkom minulého roka viac ako 50 percent z nich presne zasiahlo svoje ciele. V priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov tento podiel klesol pod desať percent, pričom hodnotenie poukazuje na to, že dôvodom je ruské rušenie GPS.

Ukrajinci čelili podobnému problému s riadenými 155 milimetrovými nábojmi, ktoré poskytli iné západné krajiny. Niektoré z nich využívajú iné navádzanie ako GPS a nie je jasné, prečo sa tiež stali menej účinnými. Predstavitelia americkej obrany sa odmietli zaoberať ukrajinským tvrdením.

Raketový systém HIMARS a rakety ATACMS. Zdroj: shutterstock/Mike Mareen

​Odpaľovacie zariadenia HIMARS boli počas prvého roka ruskej invázie oslavované pre ich úspešnosť pri zasahovaní muničných skladov a veliteľských stanovíšť za nepriateľskými líniami.

V druhom roku sa to všetko však skončilo. „Rusi nasadili svoj elektronický boj, vyradili satelitné signály a HIMARS sa stali úplne neúčinnými,“ povedal druhý vysokopostavený ukrajinský vojenský predstaviteľ. „Táto neefektívnosť viedla k tomu, že na zasiahnutie cieľov s nižšou prioritou sa čoraz častejšie používala veľmi drahá munícia.“

Kyjev stále považuje svoje rakety HIMARS za účinné, ale ruské rušenie môže spôsobiť, že minú cieľ o 15 metrov alebo viac.

Situáciu by mohlo zmeniť nasadenie stíhačiek F-16

Sieť ruských systémov elektronického boja a protivzdušnej obrany ohrozuje aj ukrajinských pilotov, uvádza sa v dokumentoch a dodáva sa, že niektoré ruské rušičky rušia aj navigačný systém lietadiel.

Podľa hodnotenia je ruská obrana taká hustá, že pre ukrajinských pilotov neexistujú žiadne miesta, v ktorých by mali pocit, že nie sú na muške. Na každých 10 km frontovej línie pripadá jedna ruská rušiaca stanica.

Napriek určitému úsiliu o zmarenie rušenia sa zdá, že potenciálne riešenia sú obmedzené, kým Západ nedodá stíhačky F-16, uvádza sa v hodnotení.

Takéto moderné lietadlá by umožnili ukrajinskému letectvu zatlačiť ruských pilotov späť, čo by umožnilo používať rôzne druhy zbraní s väčším dosahom a schopnosťou vyhnúť sa niektorým systémom elektronického boja.

Prečítajte si tiež:

Munícia, ktorá zatiaľ odoláva

Ruské rušivé signály sa vysielajú zo zeme a pôsobia v oblasti v tvare kužeľa. Každej riadenej munícii - alebo lietadlu - prechádzajúcemu cez ňu hrozí rušenie.

Jedným zo spôsobov, ako Ukrajinci čelia ruskému rušeniu, je útok na systémy elektronického boja pomocou dronov pred použitím HIMARS. V niektorých prípadoch sa to ukázalo ako účinné.

Podľa dôverných dokumentov sa jedna z amerických zbraní, ktorú zhadzujú lietadlá, bomba s malým priemerom GBU-39, ukázala ako odolná voči rušeniu. Podľa hodnotenia takmer 90 percent týchto zhodených bômb zasiahlo svoj cieľ.

Jej menšia plocha sťažuje ruským systémom jej detekciu a zachytenie, uvádza sa v dokumentoch. Ukrajina prvýkrát dostala letecké zbrane - dodávku, ktorú Pentagón predtým nezverejnil - v novembri 2023.

Raketa Storm Shadow. Zdroj: shutterstock.com/Giannis Papanikos

​Vysokopostavení ukrajinskí vojenskí predstavitelia uviedli, že projektily Storm Shadow odpaľované zo vzduchu, ktoré poskytla Veľká Británia, sú menej náchylné na ruské rušenie, pretože sa nespoliehajú len na GPS, ale na dva ďalšie navigačné systémy vrátane vnútornej mapy, ktorá zodpovedá terénu plánovanej dráhy letu. Ruská protivzdušná obrana niektoré však aj napriek tomu úspešne zachytila.

Ukrajinci mali doteraz úspech aj s americkými raketami dlhého doletu Army Tactical Missile System (ATACMS), ktoré majú dosah až 305 kilometrov, ale aj tie môžu byť cieľom ruskej protivzdušnej obrany.

Ukrajinskí predstavitelia očakávajú, že zbrane, ktoré sú teraz účinné na bojisku, sa do roka podobne v úspešnosti prepadnú.

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o zbierke na muníciu pre Ukrajinu, do ktorej sa zapojil aj Slováci.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.