Európska komisia ukončila konanie voči Varšave. Zásady právneho štátu v Poľsku už nie sú v ohrození

Európska komisia ukončila konanie voči Varšave. Zásady právneho štátu v Poľsku už nie sú v ohrození
Poľský premiér Donald Tusk a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdroj: Profimedia.sk

Nová poľská centristická vládna koalícia na čele s Donaldom Tuskom exekutíve EÚ predložila plán reforiem, ktorý mal zvrátiť konanie predošlej vlády.

Európska komisia (EK) v stredu oficiálne ukončila konanie voči Poľsku za porušovanie zásad právneho štátu. Rozhodnutie prijala po zhodnotení, že poľská vláda rieši obavy eurokomisie v súvislosti s nezávislosťou súdnictva a zaväzuje sa vykonávať rozsudky Súdneho dvora EÚ týkajúce sa právneho štátu. Informuje o tom bruselský spravodajca TASR.

„Európska komisia sa rozhodla ukončiť právne konanie voči Poľsku podľa článku 7(1) Zmluvy o EÚ stiahnutím svojho odôvodneného návrhu,“ uvádza sa v oficiálnom oznámení.

Komisia začala právne konanie proti Poľsku v roku 2017 s odôvodnením, že vtedajšia vláda na čele s nacionalistickou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) ohrozuje nezávislosť súdnictva.

Prečítajte si tiež:

Chyby napravia reformy

Nová poľská centristická vládna koalícia na čele s Donaldom Tuskom, ktorá sa dostala k moci po vlaňajších októbrových parlamentných voľbách, vo februári tohto roku exekutíve EÚ predložila plán reforiem, ktorý mal zvrátiť konanie predošlej vlády.

Komisia svoj zámer ukončiť právne konanie voči Poľsku oznámila už 6. mája. Podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová o tomto zámere 21. mája informovala členské krajiny počas zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti.

„Dnešný deň je dôležitý pre právny štát v Poľsku a v Európskej únii. Po viac ako šiestich rokoch, po pozitívnych krokoch, ktoré podnikli poľské orgány, ako aj po silnej podpore vyjadrenej členskými štátmi v tomto smere, sme voči Poľsku uzavreli právny postup podľa článku 7. Budeme pokračovať v spolupráci s poľskými úradmi, aby sme ich podporili v ich úsilí presadzovať zásady právneho štátu,“ uviedla Jourová v stredajšej správe pre médiá.

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o nedávnej návšteve prezidentky Zuzany Čaputovej v Poľsku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.