Deti z okupovaných ukrajinských území pošlú až do Vladivostoku. Rusi im chcú vštepovať vlastenectvo

Deti z okupovaných ukrajinských území pošlú až do Vladivostoku. Rusi im chcú vštepovať vlastenectvo
Proruský líder Luhanskej oblasti Leonid Pasečnik počas osláv Dňa víťazstva. Zdroj: profiedmia.sk

Letné tábory organizujú naprieč celým územím Ruska vrátane okupovaného Krymu a Donbasu. Sú otvorene nacionalisticky zamerané a slúžia na propagandistické účely.

Tisíce ukrajinských detí z okupovaných oblastí pošle Rusko v lete do detských táborov, kde sa budú vzdelávať v duchu ruského vlastenectva. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov a úradov okupovaných oblastí Ukrajiny. Informuje o tom portál denníka Ukrajinska Pravda s tým, že na dianie v nezákonne anektovaných oblastiach upozornil vo svojej pravidelnej správe aj Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Zatiaľ čo analytici ISW v tejto súvislosti pripomenuli pokračujúce deportácie ukrajinských detí do Ruska, ukrajinský denník poukázal na to, že aj keď sú letné tábory len dočasné, cieľ je rovnaký.

V obidvoch prípadoch ide o pokračujúcu rusifikáciu a indoktrináciu detí a ich ďalšiu izoláciu od rodín. Tábory v Rusku pritom majú od klasickej „školy v prírode“ ďaleko. Sú otvorene nacionalisticky zamerané a slúžia na propagandistické účely, podobne ako to bolo už v dobách Sovietskeho zväzu, píše ukrajinský denník.

Akcia 4+85

V rámci programu Užitočné prázdniny sa 40-tisíc detí z okupovaných oblastí Ukrajiny dostane na letné tábory v najrôznejších regiónoch Ruskej federácie. Oznámila to v pondelok hlava Luhanskej ľudovej republiky (LNR) pripojenej k Rusku Leonid Pasečnik.

Je to dvakrát viac ako pred rokom. Len z okupovanej Luhanskej oblasti pôjde na tábory do Ruska 12 000 detí.

​V rámci Užitočných prázdnin budú počas akcie 4 +85 navštevovať ruské mestá. Číslo štyri odkazuje na počet novo anektovaných regiónov, 85 je potom predchádzajúci počet regiónov a oblastí alebo autonómnych republík Ruskej federácie.

Prečítajte si tiež:

Letné tábory organizujú naprieč celým územím Ruska vrátane okupovaného Krymu a Donbasu. Pasečnik spomenul, že stavbári už dokončujú letný tábor v meste Sčaste (ukrajinsky Ščasťa) v okupovanej časti Luhanskej oblasti, kam pôjde 250 detí.

Ministerstvo práce okupovanej časti Chersonskej oblasti uviedlo, že nespresnený počet detí zamieri do tábora Okean vo Vladivostoku, ktorý je od Luhanskej oblasti vzdialený asi 7000 kilometrov vzdušnou čiarou. Podľa úradov sa tam zúčastnia na vzdelávacom, kultúrnom a športovom programe.

„Výlet je pre deti výnimočnou príležitosťou vidieť veľké Rusko, stretnúť sa s rovesníkmi z celej krajiny a rozšíriť si obzory,“ uviedlo ministerstvo.

Prečítajte si tiež:

​Takmer 6000 detí z Chersonskej oblasti pôjde podľa senátora okupovanej oblasti Andreja Alexejenka na trojtýždňové letné tábory Artěk na okupovanom Kryme a v Adygejskej republike.

Adolescenti pôjdu podľa ministerstva vzdelávania a vedy LNR na vojensko-športový tábor Avangard v ruskej Volgogradskej oblasti, kde sa podľa Pasečnika zúčastnia na akcii Čas hrdinov.

Luhanské ministerstvo otvorene uvádza, čo je cieľom: „Turnus je zameraný na prípravu mladých ľudí v ozbrojených silách, na výchovu statočných, fyzicky zdatných a psychicky odolných vlastencov, aby získali špeciálne znalosti.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o vydaní zatykača na Vladimira Putina, ktoré v súvislosti s deportáciami ukrajinských detí nariadil medzinárodný tresty súd v Haagu. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.