Umelá inteligencia od Googlu sa ešte má čo učiť. Radí pridať na pizzu lepidlo či jesť kamene

Umelá inteligencia od Googlu sa ešte má čo učiť. Radí pridať na pizzu lepidlo či jesť kamene
Google.

Poznáte to. Máte nejaký problém, tak si jeho riešenie vygooglite. V USA sa však ešte pred klasickými výsledkami vyhľadávania objavuje odpoveď od nového nástroja umelej inteligencie od Googlu s názvom AI Overwiew. A niektoré odpovede sú prinajmenšom vtipné, iné až nebezpečné.

Napríklad na otázku, prečo syr nedrží na pizzy, model umelej inteligencie poradil ako riešenie pridať lepidlo. V ďalšom prípade odporúčal konzumovať kamene pre ich obsah minerálov a vitamínov, informuje portál Živé.sk s odkazom na web XDA Developers.

Zdá sa, že AI Overwiew má problém s rozoznaním irónie a sarkazmu. Agentúra Reuters vo februári informovala, že platforma Reddit, ktorej fóra sú plné ironických komentárov, dala Googlu povolenie, aby mohol jej obsah využívať na trénovanie umelej inteligencie. 

Je teda možné, že viaceré odpovede AI Overwiew pochádzajú práve z Redditu. Ako upozornil na sociálnej sieti X jeden z používateľov, práve odporučenie pridať do pizze lepidlo je totožné s jedenásť rokov starým komentárom na Reddite, ktorý je písaný so značnou dávkou sarkazmu.

Prečítajte si tiež:

Potenciálne riziko

Momentálne AI Overwiew funguje len v Spojených štátoch a je v angličtine, no mal by sa rozšíriť do iných krajín.

Problémom je, že predvolebné zobrazovanie odpovedí umelou inteligenciou sa nedá nijakým oficiálnym spôsobom vypnúť.

Vzniká tak riziko, že niektoré nesprávne až nebezpečné odpovede zoberú vážne menej technicky zdatní používatelia, ktorí nebudú vedieť rozlíšiť, že ide o obsah vygenerovaný umelou inteligenciou.

Na toto by ste si podľa experta mali dať pri čínskych aplikáciách veľký pozor:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Internet

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.