V Európe sa množia prípady záhadných podpaľačských útokov a sabotáží. Stopy vedú do Ruska, varujú tajné služby

V Európe sa množia prípady záhadných podpaľačských útokov a sabotáží. Stopy vedú do Ruska, varujú tajné služby
Zdroj: Profimedia.sk

Prvým, kto naznačil, že by za veľkými európskymi požiarmi mohol stať zahraničný sabotér, bol poľský premiér Donald Tusk. Spojenie s Ruskom naznačuje aj vyšetrovanie incidentov v Pobaltských krajinách.

Európske bezpečnostné zložky sú na pozore pred možnou ďalšou zbraňou v ruskom vojnovom arzenáli, podpaľačstvom a sabotážami. Dôvodom je séria záhadných požiarov naprieč Pobaltím, Nemeckom a Veľkou Britániou. Francúzsko Rusko podozrieva aj z poškodenia parížskeho pamätníka holokaustu.

Hoci nie sú dôkazy o tom, že by tieto incidenty boli koordinované, bezpečnostné služby sa domnievajú, že by mohlo ísť o súčasť systematického pokusu Moskvy destabilizovať Západ, ktorý podporuje Ukrajinu brániacu sa jej invázii, píše denník The Guardian.

Prvým, kto naznačil, že by za veľkými európskymi požiarmi mohol stať zahraničný sabotér, bol poľský premiér Donald Tusk, keď sa vyjadroval k požiaru obchodu IKEA v litovskom Vilniuse.

Podľa denníka The Guardian teraz vyšetrovatelia predpokladajú, že sa na požiari podieľalo Rusko. Rovnako by to malo byť aj v prípade podpaľačských útokov v Londýne, požiaru najväčšieho poľského nákupného centra, sabotáží v Bavorsku a antisemitistického graffiti v Paríži.

Prečítajte si tiež:

​Možnosť, že podpaľačské útoky sú dielom Ruska, spomenuli na summite ministrov zahraničných vecí a obrany v Bruseli zástupcovia holandských, estónskych a litovských bezpečnostných zložiek. Jeden z prítomných ministrov uviedol, že sa hlboko obáva „sabotáže, fyzické sabotáže organizované, financované a vykonané ruskými prostredníkmi“.

Zo sabotáží na európskom kontinente viní Rusko aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. „Naprieč Alianciou a ďalšími krajinami spojenými s NATO sme videli niekoľko zatknutí ľudí obvinených z podpaľačstva a sabotáže. Toto sú samozrejme pokračujúce právne procesy, ale môžem povedať, že sme naprieč Alianciou videli zvýšenú aktivitu ruskej rozviedky. Preto sme teraz viac na pozore,“ uviedol.

Stopy vedú do Ruska

Poľský premiér Donald Tusk minulý týždeň oznámil, že poľské úrady už v spojitosti so sabotážami vykonanými na ruský príkaz zadržali deväť ľudí. Ich zločiny mali zahŕňať napadnutie, podpaľačstvo a pokus o podpaľačstvo.

Poľskí vyšetrovatelia sa teraz zameriavajú aj na možné spojenie medzi Ruskom a požiarom varšavského nákupného centra. Ruská ambasáda túto možnosť označila za konšpiračnú teóriu.

Tusk ďalej spomenul pokus o podpaľačský útok na poľskú továreň na farby a už spomínaný litovský obchod IKEA. Hovorca spoločnosti uviedol, že vyšetrovanie príčiny tohto požiaru naďalej pokračuje.

​​V apríli bol ďalej zatknutý Brit, ktorý bol obvinený z plánovania podpaľačského útoku na dve budovy v priemyselnej zóne v Leytone na východe Londýna vlastnené ukrajinským podnikateľom. Podľa prokurátora bol aj on „zapojený do počínania cieliaceho na podniky spojené s Ukrajinou so zámerom prospieť ruskému štátu“.

Estónsky minister obrany Hanno Pevkur v pondelok v Bruseli povedal, že aj jeho krajina sa už stala terčom ruskej sabotáže. „Podobné operácie vykonali v Estónsku. Najali desať ľudí, aby zničili autá ministra vnútra a jedného novinára. Toto je normálne ruské správanie. Je nám ľúto, že to musíme povedať, ale musíme pochopiť, že Rusko je voči európskym krajinám a tiež krajinám NATO čím ďalej tým agresívnejšie,“ povedal Pevkur.

Kvôli spomínanému útoku na autá ministra Lauriho Läänemetsa a nemenovaného novinára bolo následne zatknutých šesť ľudí vrátane Rusov a držiteľov dvojakého občianstva.

Graffiti na pamätníku holokaustu aj plány na útok na vojenskú základňu

Minulý mesiac boli na základe podozrenia z plánovania sabotáží v Nemecku zatknutí aj dvaja držitelia nemeckého a ruského občianstva. Medzi ich cieľmi mala byť aj vojenská základňa v Bavorsku.

Hlavný podozrivý bol následne obvinený z plánovania výbuchu, podpaľačstva a udržiavania kontaktov s ruskou rozviedkou. Nemecko bolo tiež jedným z hlavných cieľov hackerských útokov skupiny napojenej na ruskú spravodajskú službu.

Parížsky pamätník holokaustu poškodili vandali. Zdroj: Profimedia.sk

​Francúzski vyšetrovatelia zase pracujú s variantom, že si graffiti červených rúk, ktoré sa minulý týždeň objavilo na parížskom pamätníku holokaustu, objednali ruské bezpečnostné zložky. K podobnému vandalskému útoku došlo v Paríži už vlani, keď niekto na budovy nasprejoval Dávidovu hviezdu. 

Členské štáty Európskej únie tieto udalosti naďalej mapujú. Litovské národné centrum krízového riadenia (NKVC) vydalo varovanie pre podniky podporujúce Ukrajinu, aby zvýšili svoju obozretnosť.

Varovanie pred subverznými operáciami vrátane „špionáže a príprav sabotáže kľúčovej infraštruktúry“ vydal v pondelok aj holandský národný bezpečnostný a protiteroristický koordinátor. Tamojšia ministerka obrany Kajsa Ollongrenová o deň neskôr v Bruseli povedala, že sa Rusko snaží štáty NATO zastrašiť.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.