Zvrat v postoji Joea Bidena. USA dovolili Ukrajine útočiť ich zbraňami na Rusko

Americký prezident Joe Biden vystúpil s prejavom o stave Únie.
Americký prezident Joe Biden vystúpil s prejavom o stave Únie. Zdroj: TASR/Shawn Thew/Pool via AP

Ruské jednotky spustili novú ofenzívu na severovýchode Ukrajiny.

Spojené štáty udelili Ukrajine povolenie využiť nimi dodané zbrane na útoky na územie Ruska, avšak výlučne v blízkosti mesta Charkov, uviedol vo štvrtok nemenovaný zdroj z USA.

Informuje o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide o zvrat v postoji amerického prezidenta Joea Bidena; ten totiž doposiaľ rozhodne odmietal umožniť Ukrajine využívať americké zbrane na údery na územie Ruska.

Agentúra AFP uvádza, že Biden zrušil obmedzenia na využívanie Spojenými štátmi dodaných zbraní Ukrajinou na útoky na ciele v Rusku, ale len za účelom obrany Charkova a Charkovskej oblasti.

„Prezident nedávno nariadil svojmu tímu, aby zaistil, že bude Ukrajina schopná využiť zbrane dodané Spojenými štátmi za účelom opätovania paľby v Charkovskej oblasti tak, aby sa Ukrajina mohla brániť voči ruským jednotkám, ktoré na ňu útočia alebo sa pripravujú na nich útočiť, uviedol nemenovaný zdroj pod podmienkou anonymity.

Prečítajte si tiež:

​Dennodenná paľba

Ruské jednotky spustili novú ofenzívu na severovýchode Ukrajiny, kde sa nachádza aj Charkovská oblasť, ešte 10. mája.

Charkov, ktorý na začiatku vojny odolal postupu ruskej armády, je v posledných týždňoch prakticky denne vystavený paľbe a náletom podnikaných ruskou armádou.

Hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Olexandr Syrskyj vo štvrtok uviedol, že Rusko pri severnej časti Charkovskej oblasti zhromažďuje ďalšie jednotky, ich počet však podľa neho zatiaľ nestačí na začatie veľkého útoku v oblasti.

Ukrajine dostane nové stíhačky:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.