Historický verdikt: Porota uznala Trumpa za vinného z podplácania a falšovania záznamov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Donald Trump je prvým bývalým prezidentom Spojených štátov, ktorého odsúdili za trestný čin.

Porota newyorského súdu uznala vo štvrtok (30. 5.) exprezidenta USA Donalda Trumpa za vinného vo všetkých 34 bodoch obžaloby v prípade podplácania výmenou za mlčanlivosť a s tým súvisiaceho falšovania obchodných záznamov. Informuje agentúra Reuters.

Trump: Som nevinný

Exprezident USA po odsudzujúcom verdikte vyhlásil, že je "nevinný". Proces zároveň označil za "hanbu" a vyhlásil, že "skutočný verdikt bude 5. novembra", keď sa v Spojených štátoch budú konať prezidentské voľby, uviedli agentúry Reuters, AFP a DPA.

Trump súčasne v reakcii na verdikt poroty označil predsedajúceho sudcu newyorského súdu Juana Merchana za "skorumpovaného". Zároveň vyhlásil, že bude "pokračovať v boji až do konca".

Prečítajte si tiež:

Hrozí mu niekoľkoročné väzenie

„Toto ešte zďaleka nie je koniec,“ uviedol predtým, než opustil súdnu sieň bez toho, aby odpovedal na otázky, uvádza stanica BBC.

Merchan po oznámení verdiktu poroty spresnil, že trest pre Trumpa oznámi 11. júla. Exprezidentovi USA hrozí niekoľkoročné väzenie, ktoré však môže byť aj podmienečné, prípadne pokuta. Merchan sa poďakoval porote za to, že prípadu venovali "takú pozornosť, akú si zaslúžil".

Obhajca amerického exprezidenta Todd Blanche v noci na piatok uviedol, že jeho tím sa v júli odvolá. V novembrových prezidentských voľbách môže kandidovať aj v prípade, že mu odvolanie zamietnu.

Prečítajte si tiež:

Podplácanie výmenou za mlčanlivosť

Prípad sa týkal podplácania poroherečky Stormy Daniels (vlastným menom Stephanie Cliffordovej) výmenou za jej mlčanlivosť. Podľa výpovede 45-ročnej herečky mala s Trumpom v roku 2006, keď už bol ženatý so súčasnou manželkou Melaniou, viackrát pohlavný styk. Pred víťaznými prezidentskými voľbami v roku 2016 jej zaplatili za to, aby o tom mlčala.

Exprezident bol tiež obvinený z falšovania obchodných záznamov, keď prostredníctvom svojho bývalého právnika Michaela Cohena pornohorečke pred voľbami v roku 2016 vyplatil 130.000 dolárov. Trump, ktorého porota uznala za vinného vo všetkých 34 bodoch obžaloby, obvinenia poprel.

Ide o historický verdikt. Trump je totiž prvým bývalým prezidentom Spojených štátov, ktorého odsúdili za trestný čin.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti