Ukrajina podpísala bezpečnostné dohody s ďalšími troma krajinami. Ich počet stúpol na 15

Ukrajina podpísala bezpečnostné dohody s ďalšími troma krajinami. Ich počet stúpol na 15
Zľava dánska premiérka Mette Frederiksenová, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj , švédsky premiér Ulf Kristersson, fínsky prezident Alexander Stubb a nórsky premiér Jonas Gahr Störe. Zdroj: Fredrik Sandberg/TT News Agency via AP

Po podpise dohôd Volodymyr Zelenskyj povedal, že je len „otázkou času“, kedy bude Ukrajina môcť použiť akékoľvek západné zbrane na údery na územie Ruska.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal v piatok v Štokholme desaťročné bilaterálne bezpečnostné dohody so Švédskom, Nórskom a Islandom. Počet takýchto dohôd, ktoré Kyjev podpísal so západnými krajinami, tak stúpol na 15, informovala agentúra Reuters.

Po podpise dohôd Zelenskyj povedal, že je len „otázkou času“, kedy bude Ukrajina môcť použiť akékoľvek západné zbrane na údery na územie Ruska.

„Vidíte, že Rusko sa snaží vojnu rozšíriť... Šialenstvo z Moskvy môžeme zastaviť len spoločne,“ povedal.

Zelenskyj sa vo švédskej metropole zúčastnil na treťom summite Ukrajina-Severná Európa. Hlavnými témami rokovaní boli protivzdušná obrana a spoločná výroba zbraní.

Prečítajte si tiež:

Prehĺbenie spolupráce

Na základe najnovšej dohody Švédsko poskytne Ukrajine okrem iného dve pozorovacie lietadlá ASC 890, ktoré sú považované za kľúčové na identifikáciu prilietavajúcich riadených striel a bezpilotných lietadiel a na identifikáciu cieľov vo vzduchu a na mori, ako aj väčšie množstvo pásových obrnených transportérov.

Bezpečnostná dohoda Ukrajiny s Nórskom dopĺňa existujúci program bilaterálnej pomoci a zameria sa na potreby námornej a protivzdušnej obrany. Agentúra Reuters poznamenala, že v Nórsku sídli firma Nammo, popredný európsky výrobca munície, ako aj spoločnosť Kongsberg Gruppen vyrábajúca protilietadlový raketový systém stredného dosahu NASAMS, ktorý Ukrajina už používa.

Dánsko a Fínsko už s Kyjevom tento rok podpísali bezpečnostné dohody pokrývajúce obdobie najbližších desiatich rokov. Švédsko tento týždeň oznámilo, že poskytne Ukrajine v priebehu troch rokov vojenskú podporu za celkovo 75 miliárd švédskych korún (vyše 6,5 miliardy eur).

Ukrajina dostala zelenú na používanie zbraní USA a Nemecka proti Rusku:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti