Švagor českého herca unášal a vraždil milionárov!

dejdar a svab.jpg

Zverejnili podrobnosti jeho beštiálnych skutkov.

Českí kriminalisti odhalili gang, ktorý tvorili siedmi páchatelia. Do zahraničia vylákali bohatých Čechov, dvoch z nich zavraždili. Medzi páchateľmi figuruje aj Michael Šváb, ktorý gangu šéfoval. Ide o švagra českého herca Martina Dejdara. Kedysi spolu podnikali. Informuje o tom portál iDNES.cz.

Gang založili v roku 2011. Tri roky lákali podnikateľov na schôdzky v zahraničí, kde ich následne uniesli a vydierali. Všetkých sedem mužov je obžalovaných z účasti na zločineckej skupine a čelia aj obžalobe z ďalších piatich trestných činov.

Zdroj: iDNES.cz/ Policie ČR


1. prípad - Španielsko

Prvý skutok sa stal na prelome júla a augusta 2011. Páchatelia si vytipovali muža so záľubou v jachtingu a vylákali ho do Španielska. Vydieraním ho pripravili o 34,2 milióna českých korún. Práve Michael Šváb si vytipoval podnikateľa s tým, že disponuje značnými finančnými prostriedkami, má záľubu v jachtingu a prispieva na charitu.

Napísal mu tak e-mail pod vymyslenou identitou s tým, že sa mu stala rodinná tragédia a chcel by darovať päť miliónov amerických dolárov na charitu pre deti. Predtým však dar chcel prebrať s niekým, kto na charitu prispieva. Pod touto zámienkou a prísľubom prehliadky jachty ho vylákali do Valencie, kam aj skutočne odcestoval.

Na letisku sa mu Šváb predstavil ako Robert Kelner. Zaviezol ho do panelákového domu, kde čakali ďalší páchatelia s kuklami na hlavách. Keď poškodený vstúpil do spálne, vrhli sa naňho a násilím ho spútali a pripevnili reťazou o zem.

Povedali mu, že si ich niekto najal, aby ho zabili. Môže ale objednávateľa preplatiť, keď im dá päť miliónov dolárov. V byte ho držali týždeň. Medzitým im podnikateľ vydal platobnú kartu aj s PIN kódom, z ktorej vybrali 65-tisíc českých korún. Osobnému bankárovi dal príkaz, aby mu previedol necelé dva milióny dolárov, pretože sa obával, že gang ublíži aj jeho rodine. Páchatelia ho potom odviezli na letisko a dali mu letenku do Česka.

2. prípad - hráč pokeru s miliónmi

V druhom prípade si vyhliadli najúspešnejšieho českého pokerového hráča. Chceli ho vylákať do Francúzska, ale plán im prekazil hráčov kolega. Martin Staszko vyhral v roku 2011 v Las Vegas na turnaji  okolo 98 miliónov českých korún. Šváb ho kontaktoval cez Asociáciu českého pokeru, kde oslovil jej predsedu Milana Slámu.

"Na začiatku vyzeralo všetko racionálne, Čech Kelner pôsobiaci vo firme v Emirátoch s webom, e-mailom aj telefónom, ktorý chce pre otca svojho šéfa, údajne vášnivého hráča pokeru, zohnať vianočný darček v podobe súkromnej partie pokeru s čerstvým vicemajstrom sveta," opísal pre iDNES.cz Sláma. Hra mala prebehnúť v Cannes.

"Súkromné lietadlo, peniaze do hry a k tomu veľkorysý honorár, pôsobilo to atraktívne, snáď aj reálne. Samozrejme, v pokeri si na podobné ponuky dávame pozor, pretože pokiaľ sa objaví informácia, že niekto môže potencionálne priniesť do hry dosť peňazí, ktoré občas maskujú podvodné hry s cieľom pripraviť dotyčného o peniaze," dodal Sláma.

To, že niečo nie je v poriadku, ho prvýkrát napadlo, keď mu Šváb alias Kelner napísal, že to bude turnaj mimo kasíno. "Bol som veľmi ostražitý a snažil sa zistiť podrobnosti. V kasíne je vždy väčšia záruka, že je všetko čisté. Odpoveď bola, že všetko prebehne vo vile, ktorú vlastní Kelnerova rodina a bude to rodinná záležitosť. Konzultoval som to s Martinom, ktorý ale po sérii turnajov nemal voľný termín," vysvetlil Sláma.

Kelner sa ale s odmietnutím nezmieril a navrhoval presun termínu. Slámovi to už bolo podozrivé. Ukončil s Kelnerom komunikáciu a možno tak zachránil nielen Martinove peniaze, ale aj život. 

3. prípad - Smrť v púšti

Gang si vyhliadol bohatého podnikateľa, kamaráta prvej obete, ktorý sa tiež pohyboval v prostredí jachtingu. Cieľom bolo vylákať ho do Spojených arabských emirátov. Malo sa jednať o uzavretie zmluvy na práce na developerskom projekte v Bratislave. Poškodený súhlasil a bolo mu ponúknuté ubytovanie v Dubaji. Jeden z páchateľov apartmán skutočne prenajal.

Podnikateľ pricestoval v novembri 2012. Na letisku ho čakal jeden z obžalovaných, ktorý ho naložil do taxíka. V apartmáne ho napadli, nasadili mu na hlavu kuklu, na ruky aj nohy putá a násilím a vyhrážaním ho prinútili k vydaniu platobnej karty a PIN kódu. 

Jedenásteho novembra ho donútili vypiť fľašu tvrdého alkoholu a nasadnúť do požičaného auta. Chceli ho nechať v púšti. Odviezli ho z Dubaja, hodili ho do piesočnej priehlbiny. Jeden člen z gangu ho začal dusiť igelitovou fóliou. Medzitým ďalší dvaja začali kopať hrob. S tvárou k zemi muža niekoľkokrát udreli kameňom do hlavy. Tým ho jeden z obžalovaných usmrtil. Páchatelia sa potom postupne zbavovali osobných vecí mŕtveho.

4. prípad - Zastrelený obchodník s nehnuteľnosťami

V tomto prípade zohral rolu inzerát na luxusné nehnuteľnosti v centre Prahy, ktoré ponúkal na predaj istý podnikateľ. Cena bola 8,2 milióna amerických dolárov. Ozval sa mu šéf gangu Šváb opäť pod falošnou identitou. Chcel si nehnuteľnosti prezrieť a rád by ich kúpil.

Gang si medzitým prenajal vilu vo Francúzsku, kam podnikateľa pozvali na schôdzku s fiktívnym investorom. Tá sa mala konať 6. marca minulého roka v Nice. Po podnikateľa prišiel na letisko Šváb. Akonáhle prišli do vily, napadli ho, na oči mu nasadili lyžiarske okuliare zalepené páskou, spútali mu ruky a mierili naňho pištoľou. Povedali, že si ich niekto najal na likvidáciu jeho dcér a že sa chcú dohodnúť. Pokiaľ im vyplatí 40 miliónov, prepustia ho. Za ďalších desať miliónov mu povedia, kto si likvidáciu jeho dcér objednal.

Podnikateľ im ale povedal, že toľko peňazí nemá. Gang ho prehľadal a vzal mu osobné veci vrátane mobilného telefónu. Potom ho násilím prinútili povedať, v akých bankách má uložené peniaze a v akej výške. Podľa obžaloby ho donútili e-mailom kontaktovať svojho bankára v Nemecku s tým, že má predať dlhopisy a akcie.

Väznili ho do 7. marca, potom ho z obavy pred vyzradením odviezli na neznáme miesto v Taliansku, kam za nimi prišli aj ďalší obžalovaní. Všetci spolu pokračovali smerom na taliansko-rakúske hranice. Pred nimi zišli z diaľnice a pri obci Varna poškodeného pod zámienkou vykonania malej potreby vylákali z auta. Jeden sa k nemu priblížil zozadu a strelil ho do zátylku. Telo neskôr našli taliansky policajti.

Gang sa potom rozdelil. Časť obžalovaných odišla do Milána, kde si z platobných kariet vybrala 31-tisíc českých korún. Okrem peňazí spôsobili aj škodu vo výške 191-tisíc korún. O škodu 9,5 milióna korún sa pokúsili.

5. prípad - Inzerát na predaj jachty

Gang si vyhliadol podnikateľa na základe inzerátu v časopise Yachting revue, kde zverejnil inzerát, že predá loď Azimut za 700-tisíc eur. Šváb sa mu prostredníctvom mailu opäť predstavil ako Robert Kelner a prejavil záujem o loď. Schôdzku si dohodli 27. januára minulého roka v pražskom hoteli Intercontinental. Tam sa stretli s poškodenými aj kapitánom lode a dohodli sa, že sa na loď príde obžalovaný pozrieť.

Vo februári Šváb a Dimitrov skutočne odcestovali do chorvátskeho Šibeniku, kde jachta kotvila. Tam majiteľovi povedal, že loď kupuje. Začiatkom marca pozval poškodeného do Nice na podpísanie pripravenej zmluvy. Podľa obžaloby mu sľúbil tiež zálohu 30-tisíc eur.

Podnikateľ pricestoval do Francúzska. Mal ale šťastie, pretože Šváb naňho na letisku nečakal. V Nice totiž gang už zadržiaval ďalšiu obeť a oboch podnikateľov chceli zlikvidovať krátko po sebe. Lenže páchatelia spanikárili. Obávali sa, že by manželka mŕtveho obchodníka s realitami mohla volať na políciu. Obchodník jej totiž z Francúzska telefonoval. Majiteľa jachty nechali na letisku bez toho, aby ho niekto ďalej kontaktoval.

6. prípad - Obrazy, o ktorých sa nevie, či sú pravé

Posledný prípad sa týka obchodu s umením. Šváb a jeho gang sa chceli zmocniť malieb, o ktorých sa domnievali, že sú to originály od Renoira a Picassa. Chceli ich vyviezť z Česka a predať za desiatky miliónov, ktoré by si rozdelili.

Začiatkom roka tak Šváb kontaktoval človeka, ktorý mal obrazy u seba. Stretnúť sa mali 17. februára 2012. Gang mal muža na spiatočnej ceste prepadnúť a kresby mu ukradnúť. Jeden z obžalovaných ho tak vzal z Olomouca do jednej z pražských galérií. Muž si odtiaľ vzal len jeden obraz, preto gang od krádeže upustil a zvolil iný scenár.

Majiteľa diel tak prepadli na dvore rodinného domu v Olomouci. Vyvliekli ho do pracovne nad garážou, kde mal trezor. Pripútali ho k stoličke, prelepili mu oči a vyhrážkami o ublížení jeho rodine ho prinútili k vydaniu kľúču od trezoru, z ktorého ukradli jeden obraz a desať rôznych kresieb, peňaženku a bodáky k puškám za 5 400 českých korún.

Majiteľ prežil prepad s modrinami a odreninami. Čo sa týka obrazov v hodnote 45 miliónovm dodnes nie je jasné, či sú pravé, alebo ide o bezcenné kópie. 

Obžalovaní v kauze

Michael Šváb, Daniel Dimitrov, Petr Klement, Libor Skopalík, Petr Skopalík, Miloslav Malík, Jiří Přeučil budú postavení pred súd 16. mája. Jednanie je naplánované na štyri týždne s prestávkami. Rozsudok sa dozvedia v auguste. Obžalovaní sú vo veku 38 - 48 rokov. Traja pochádzajú zo Zlínska, dvaja z Prahy, jeden z Rokycanska a jeden z Kladna.

ČESKÁ REPUBLIKA/ iDNES.cz, nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti