V Estónsku začnú voliť už v pondelok cez internet. Pozreli sme sa, ako to tam funguje

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Eurovoľby sú už o necelý týždeň, Slovensko bude voliť svojich 15 europoslancov na budúcu sobotu. No Estónci začínajú už v pondelok, keď sa u nich spúšťa hlasovanie cez internet.

V reportáži sme sa osobne pozreli na to, ako to tam funguje. A hľadali sme aj odpoveď, prečo sa u nás a ani v iných krajinách hlasovať cez internet stále nedá.

Tento týždeň dostali všetci Estónci inštruktážny email k eurovoľbám. Od pondelka 3. júna už môžu z domu alebo odkiaľkoľvek na svete, kde je internet, začať s hlasovaním. Potrebujú k tomu ešte špeciálny PIN.

Brána na hlasovanie je otvorená do soboty 8. júna, v nedeľu sa dá voliť už len vo volebných miestnostiach. V minuloročných parlamentných voľbách už cez internet hlasovala viac ako polovica zúčastnených Estóncov.

Prečítajte si tiež:

Pochvaľujú si

Raile je scestovaná Estónka, ktorá sa usadila so svojím japonským manželom a synmi v malom mestečku Keila. Tvrdí, že s takýmto hlasovaním nikdy nebol problém.

„Moji rodičia sú šesťdesiatnici a tiež hlasujú cez internet. Ani oni nemajú pochybnosti, že by mohli byť výsledky sfalšované alebo čosi podobné,“ hovorí nám Raile.

„Môžete tento čas využiť na to, aby ste šli von do prírody. Považujem za dobré, že nemusím márniť čas na cestu do volebnej miestnosti, môžem ho využiť lepšie,“ dodáva.

Estónci môžu svoju voľbu aj meniť, platí posledné hlasovanie. Ak idú napokon do volebnej miestnosti, elektronický hlas sa zmaže.

Estónsky systém nejde len tak odkukať. Pýtali sme sa, prečo nie je hlasovanie cez internet možné aj u nás.

Z idey internetových volieb vycúvali aj také štáty ako Nemecko, Nórsko či Holandsko.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Spoločne v EÚ

Dôležité udalosti