Stredné Japonsko zasiahlo silné zemetrasenie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Silné zemetrasenie s magnitúdou 5,9 zasiahlo v pondelok (3. 6.) ráno stredné Japonsko, nevydali však po ňom varovanie pred prívalovými vlnami cunami. Vyplýva to z údajov Japonského meteorologického úradu (JMA).

Otrasy s menšej hĺbke mali mali epicentrum na polostrove Noto, kde si ničivé zemetrasenie 1. januára vyžiadalo viac ako 230 životov. O desať minút neskôr nastalo v tej istej oblasti zemetrasenie s magnitúdou 4,8. informuje agentúra AFP.

Miestni predstavitelia uviedli, že sa zatiaľ neobjavili správy o škodách, stále však zisťujú informácie, uviedla verejnoprávna televízia NHK. Prevádzkovateľ jadrovej elektrárne Kašiwazaki-Kariwa oznámil, že prerušili prevádzku a kontrolujú, či nedošlo k škodám.

NHK upozornila, že mnohé budovy v pobrežnej oblasti by mohli byť poškodené po silnom januárovom zemetrasení a následných dotrasoch.

Prečítajte si tiež:

Japonsko sa nachádza na štyroch tektonických platniach na západnom okraji tichomorského "Ohnivého kruhu". V krajine, v ktorej žije asi 125 miliónov ľudí, zaznamenávajú ročne okolo 1500 zemetrasení, čo je zhruba 18 percent z ich počtu na celom svete. Prevažná väčšina má miernu intenzitu, no aj silné obvykle spôsobujú len menej vážne škody vzhľadom na prísne stavebné normy, dodáva AFP.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 21. 5. 2024 o najsilnejšom zemetrasení za 40 rokov:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti