Nešťastie na Deň detí v Česku. Lekári opísali zranenia ľudí po údere blesku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Všetci pacienti, ktorých po nedeľnom (2. 6.) zásahu bleskom transportovali záchranári do libereckej nemocnice, sú mimo ohrozenia života. Zranení, ktorých previezli do nemocnice v Jablonci nad Nisou, sú v stabilizovanom stave.

Väčšinu zranených po zásahu bleskom v českom Liberci transportovali záchranári do Krajskej nemocnice Liberec. Všetci sú podľa zástupcu prednostu Martina Křivohlávka z Traumatologicko-ortopedického centra mimo ohrozenia života, informuje tn.cz.

„Do nemocnice sme prijali 19 osôb, 15 ich bolo prijatých v rámci traumaplánu, jeden bol prijatý mimo traumaplánu, ďalšie tri osoby sa dostavili do nemocnice na odporúčanie zdravotníkov. Išlo celkom o desať dospelých a deväť detí," uviedol.

„V aktuálnej chvíli sú všetci pacienti mimo ohrozenia života, vrátane všetkých detí, ktoré sme prijali do nášho zdravotníckeho zariadenia. Väčšina pacientov bude pravdepodobne počas dnešného dňa prepustená do ambulantnej liečby,“ doplnil.

Prečítajte si tiež:

Poranenia spôsobené pádom, elektrickým výbojom či poruchami rytmu

„Najťažšie zranenia sa týkali poruchy hybnosti, keď u jednej dámy, ktorá je teraz na jednotke intenzívnej starostlivosti chirurgického typu, pretrváva porucha hybnosti pravostranných končatín, ale postupne sa to upravuje,“ uviedol primár oddelenia urgentnej medicíny Petr Kašák s tým, že jej stav sa zlepšuje. Pacientka spočiatku nebola schopná pohybovať nohami a zároveň pravou rukou.

Pacienti utrpeli poranenia spôsobené pádom, elektrickým výbojom či poruchami rytmu.

„U žiadneho neboli žiadne hlbšie popáleniny,“ uviedol Křivohlávek a dodal, že "u väčšiny pacientov išlo o krátke poruchy vedomia, prípadne drobné poruchy hybnosti. Jeden z pacientov bol resuscitovaný na mieste". Dve deti mali neurologické príznaky.

Ďalších dvoch zranených previezli záchranári do nemocnice v Jablonci nad Nisou. „Obaja prijatí pacienti sú v stabilizovanom stave,“ uviedla v pondelok (3. 6.) v ranných hodinách hovorkyňa tamojšej nemocnice Jana Luňáková. Posledného zraneného záchranári letecky transportovali do Fakultnej nemocnice v Motole.

Incident sa stal v nedeľu na oslavách Dňa detí v libereckom zámockom parku. Po údere bleskom sa tam zranilo 22 ľudí, a to vrátane niekoľkých detí. Na mieste zasahovali hasiči, policajti aj záchranári, ktorí vyhlásili traumaplán prvého stupňa. Niekoľko zranených museli resuscitovať.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 2. 6. 2024. Blesk zranil deti aj dospelých:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti