WHO potvrdila prvý smrteľný prípad vtáčej chrípky H5N2 u človeka

Na snímke z elektrónového mikroskopu z roku 2005 vírus vtáčej chrípky A/H5N1.
USA zaznamenali druhý prípad vtáčej chrípky u človeka po kontakte s dojnicami. Zdroj: TASR/Cynthia Goldsmith, Jackie Katz/CDC via AP

V Mexiku zomrel človek na vtáčiu chrípku v prvom potvrdenom prípade nakazenia človeka variantom H5N2, oznámila v stredu (5. 6.) Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Nemenovaný 59-ročný muž, ktorý zomrel 24. apríla po horúčke, dýchavičnosti, hnačke a nevoľnosti, "nebol v minulosti vystavený hydine ani iným zvieratám" a mal "viacero základných ochorení", uviedla WHO vo vyhlásení, informuje agentúra AFP.

Zdroj nákazy nie je známy

„Obyvateľ bol hospitalizovaný v meste Mexiko a v ten istý deň zomrel,“ uvádza sa vo vyhlásení. Išlo o "prvý laboratórne potvrdený prípad nákazy vírusom chrípky A(H5N2) na svete", dodala WHO. Mexické zdravotnícke orgány po vykonaní laboratórnych testov oznámili 23. mája potvrdený prípad zdravotníckemu orgánu OSN.

WHO uviedla, že zdroj nákazy vírusom nebol známy, hoci prípady H5N2 boli zaznamenané u hydiny v Mexiku. Podľa WHO boli prípady H5N2 zistené v marci na dvore hydinovej farmy v štáte Michoacán, pričom ďalšie ohniská boli identifikované v štáte Mexiko.

Prečítajte si tiež:

Riziko pre ľudí nízke​

WHO však ďalej oznámila, že zatiaľ nie je možné preukázať súvislosť medzi prípadom u ľudí a nákazou hydiny, pričom riziko pre ľudí odhadla ako "nízke".

Mexické ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že zomrel "59-ročný muž s chronickým ochorením obličiek, cukrovkou 2. typu a dlhodobou systémovou artériovou hypertenziou".

„Neexistuje žiadne riziko nákazy pre obyvateľstvo,“ uvádza sa vo vyhlásení rezortu s tým, že "všetky vzorky od identifikovaných kontaktov (pacienta) boli negatívne".

Prečítajte si tiež:

Úrady sledujú farmy v blízkosti domu obete a zriadili stály monitorovací systém na odhalenie ďalších prípadov vo voľnej prírode v tejto oblasti, dodáva sa vo vyhlásení.

Iný variant vtáčej chrípky, H5N1, sa už niekoľko týždňov šíri medzi stádami dojníc v USA, pričom bol zaznamenaný aj malý počet prípadov u ľudí. Podľa úradov však v žiadnom z prípadov nejde o nákazu z človeka na človeka, ale o prenos choroby z dobytka na ľudí.

​Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 11. 3. 2024. Vtáčia chrípka v Česku:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti