Europarlament vôbec nie je o úradníckej pohode. O svojej práci nám porozprávala asistentka europoslanca

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nielen europoslanci, ale aj množstvo poradcov a asistentov končí v Bruseli a Štrasburgu svoje funkčné obdobie. Po voľbách sa totiž karty rozdajú nanovo a s nimi aj pracovné pozície. Kto si myslí, že europarlament je o úradníckej pohode, bol by prekvapený. O čom je asistentská práca, nám povedala Slovenka, ktorá ju robí už desať rokov.

S Karolínou sa stretávame cez víkend, parlament je prázdny, poslanci vysťahovaní. Ona končí u europoslanca Vladimíra Bilčíka, ktorý viac nekandiduje. Tvrdí, že táto práca nie je pre lenivých kávičkárov a zďaleka neplatí, že o piatej „padla“.

„To by som si veľmi želala, aby tých kávičiek bolo viac, ale nie je a ak sú, tak sú čisto pracovné. Tu sa proste pracuje do večera. Pamätám si časy, kedy sme z práce odchádzali o polnoci, po polnoci, podľa toho, čo bolo treba,“ hovorí asistentka europoslanca Karolína Koščová.

Čo je treba, závisí od poslancov - niekto chce sekretárku, iný odbornú prácu na úrovni poradkyne.

Prečítajte si tiež:

Musíme bojovať proti zásahom Ruska do EÚ

Karolína mala vždy šťastie na druhý typ zadania. Jej expertízou teraz bola bezpečnosť - konkrétne zahraničné zasahovanie do záležitostí Únie.

„V našom geografickom priestore je to najmä Rusko a to vmiešavanie do záležitostí EÚ vrátane Slovenska a členských štátov tu existuje, je tu prítomné, sú na to dôkazy, fakty a je to proste tak a my s tým musíme bojovať,“ vysvetľuje Karolína.

Prečítajte si tiež:

Zlé počasie buduje charakter

Karolína žije v Bruseli dlhodobo. Prácu v europarlamente odporúča Slovákom, ktorí majú radi politiku, sú aktívni a pripravení venovať veľkú časť života práci.

„Je to tu taký malý Erazmus pre dospelých. Vzťahy sa tu budujú naprieč národnosťami, aj v práci, aj mimo nej. V tomto je to veľmi príjemné, otvorené, tolerantné mesto. Treba povedať, že počasie tu nie je úplne najpríjemnejšie, ale dá sa na to zvyknúť a ja to mám dokonca svojím spôsobom aj rada, lebo ako sa hovorí, zlé počasie buduje charakter,“ dodáva Karolína.

Charakter má vraj dosť vytrénovaný. Za každého počasia chodí na bicykli.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Európska únia

Dôležité udalosti