Potvrdené. Pitie alkoholu počas tehotenstva má na mozog dieťaťa dlhodobé dopady

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia

To, že tehotné ženy nesmú piť alkohol, je dlhodobo známy fakt. Najnovšia štúdia však ukázala nové poznatky, ktoré negatívne dopady alkoholu ešte viac potvrdzujú. Detailne opisuje, ako aj malé množstvo alkoholu ničí mozog vyvíjajúceho dieťaťa.

Výskumníci z Masarykovej univerzity a University of Toronto urobili výnimočný výskum na 191 ľuďoch, ktorí už dnes majú 28 až 30 rokov. Ide o ľudí, ktorých matky počas tehotenstva užívali alkohol. Už v 90.tych rokoch totiž boli zahrnutí do podobného výskumu. Analytici tak mohli ich mozgy skúmať až do dospelosti.

Ako informuje ČT 24, výsledky ukázali, že aj mierne pitie alkoholu počas tehotenstva, má výrazný vplyv mozgu dieťaťa na odmeny a zvyšuje pravdepodobnosť užívania marihuany. Výsledky potvrdili aj dotazníky o užívaní drog, ktoré účastníci vyplnili.

Prečítajte si tiež:

„Alkohol konzumovaný tehotnou ženou ľahko prechádza cez placentu k plodu a môže priamo ovplyvniť vývoj mozgu dieťaťa,“ uviedla autorka štúdie Klára Marečková.

Muži, ktorí boli vystavení alkoholu ešte pred narodením, mali výrazné zmeny na časti mozgu zvanej putamen. Ide o časť zodpovednú za odmeňovanie a aktivizuje sa pri závislom správaní.

Vedci zdôrazňujú, že neexistuje bezpečné množstvo alkoholu, ktoré by mohla žena počas tehotenstva piť. Treba sa mu vyhnúť úplne. Napriek tomu je pitie v gravidite pomerne bežné. 

Vo Veľkej Británii napríklad až 28,5 percenta žien uviedlo, že pilo počas tehotenstva, v Rusku to bolo 26,5 percenta. 

Alkohol na materskej. Utajované pitie matiek je hrozivejším trendom, ako by ste si mysleli. Pozrite si, prečo je to problém:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti