Parížsku dohodu nesplníme. OSN varuje, že globálnu teplotu prekročíme o 1,5 stupňa už o pár rokov

Parížsku dohodu nesplníme. OSN varuje, že globálnu teplotu prekročíme o 1,5 stupňa už o pár rokov
Zdroj: Facebook/Ultima Generazione

Parížsku dohodu sa nepodarí splniť. Svet sa zaviazal, že zníži globálnu teplotu s cieľom mierniť klimatickú krízu. Vedci z OSN však na rovinu hovoria, že limity prekročíme už o pár rokov. 

Cieľom Parížskej dohody z roku 2015 je znížiť nárast teploty na svete pod 1,5 °C oproti teplote spred priemyselnej revolúcie.

Svetová meteorologická organizácia hovorí, že je až 80-percentná pravdepodobnosť, že limit 1,5 stupňa pokoríme už do roku 2028.

„Musíme sa okamžite dostať z diaľnice do klimatického pekla. Boj o 1,5 stupňa v týchto dvadsiatich rokoch buď vyhráme, alebo prehráme,“ cituje ČT 24 generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa. 

Prečítajte si tiež:

Dôvodom narastajúcej teploty je neustála produkcia skleníkových plynov. Emisie posledný rok narástli znova o nové maximá. Následkom sú aj rekordné teploty a extrémne výkyvy počasia. 

Meteorologická stanica Európskej únie Copernicus oznámila, že posledný máj bol najteplejší v histórii meraní a nasledujúce leto zrejme budú padať ďalšie teplotné rekordy.

Klimatická kríza nie je otázkou budúcnosti. Deje sa tu a teraz. Na zmenu však nie je neskoro. Pozrite sa, čo verejnosti odkázali najväčšie osobnosti vedy na festivale Starmus:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Klimatická kríza

Dôležité udalosti