Európa je v napätí. Očakáva sa nárast krajnej pravice, vyzývateľ Viktora Orbána môže prekvapiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zatiaľ čo Slováci mali už včera odvolené, pre väčšinu obyvateľov Únie je volebným dňom dnešok. Po zložení europarlamentu rozhodovali počas nedele milióny voličov vo vyše dvadsiatich členských štátoch, v niektorých sa volí ešte aj v týchto chvíľach. Očakáva sa, že výsledky posunú Európu na najbližších 5 rokov viac doprava, čo naznačujú aj prvé exit polly.

Dnešný deň označili európske médiá za supervolebnú nedeľu. K urnám išli voliči v 21 štátoch.

Sú medzi nimi aj tie najväčšie, ktoré majú v Bruseli logicky aj najväčší vplyv, no prvýkrát chýba Veľká Británia, ktorá z únie vystúpila.

Prečítajte si tiež:

V Európe stúpa napätie

K urnám išli samozrejme aj všetci najvýraznejší európski lídri. A hoci všetci sa usmievali, pravda je, že spolu s blížiacimi sa oficiálnymi výsledkami v Európe stúpa napätie, pretože ide o veľa.

Prieskumy už pred voľbami naznačovali, že v europarlamente bude mať po novom väčšie zastúpenie krajná pravica a že tradičné strany utrpia straty.

​Vo Francúzsku sa očakáva víťazstvo Národného združenia Marine LePenovej, kampaň tam viedol nový objav francúzskej politickej scény Jordan Bardella, ktorý hovorí o novej sile, ktorá v Európe čoskoro prevládne.

V Maďarsku sa zas s napätím čaká na to, aký výsledok dosiahne prvý výrazný vyzývateľ Viktora Orbána za posledné roky - Péter Magyar a jeho strana Tisza.

Prečítajte si tiež:

Historická účasť aj v Maďarsku

V niektorých štátoch sa miestnosti zatvorili už o šiestej večer, poslední dnes budú voliť Taliani - až do 23-tej. Z exitpollov zverejnených len pred malou chvíľou vyplýva, že v Nemecku a v Rakúsku si pripísala zisky krajná pravica.

Šokujúco nízka účasť bude zrejme v Litve - menej ako 23-percentná, o polovicu nižšia než pred piatimi rokmi, naopak historicky vysoká - takmer 50-percentná sa očakáva v Maďarsku.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Eurovoľby

Dôležité udalosti