Scholzova SPD utrpela v eurovoľbách debakel. Bavorský premiér vyzýva na predčasné parlamentné voľby

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Voľby do Európskeho parlamentu priniesli v Nemecku jasné víťazstvo kresťanských demokratov z CDU/CSU. Zrejme ešte viac však rezonuje debakel Sociálnodemokratickej strany kancelára Olafa Scholza. V reakcii naň teraz žiada predseda CSU a bavorský premiér, aby v Nemecku došlo k tomu istému čo vo Francúzsku, teda vypísaniu predčasných volieb.

Kresťanskí demokrati v eurovoľbách zvíťazili s veľkým prehľadom, keď získali 30 percent hlasov. Druhá skončila krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) s 15,9 percenta. 

Trpkú porážku utrpeli vládne strany, ktoré dokopy získali iba necelú tretinu hlasov. Pokles na 13,9 percenta zaznamenala Sociálnodemokratická strana (SPD) kancelára Olafa Scholza, pre ktorú ide o najhorší výsledok v celonemeckých voľbách. V eurovoľbách 2019 mala 15,8 percenta.

Jej koaliční partneri Zelení prepadli ešte viac a získali len 11,9 percenta hlasov (20,5 percenta v roku 2019), zatiaľ čo liberálna FDP dosiahla s miernym poklesom 5,2 percenta, ukázali výsledky sčítania zo všetkých 400 volebných obvodov.

Prečítajte si tiež:

Po vzore Francúzska?

V reakcii na výsledky volieb teraz predseda Kresťanskosociálnej únie (CSU) a bavorský premiér Markus Söder žiada, aby boli v Nemecku čo najskôr vyhlásené predčasné voľby. 

Súčasná vláda podľa neho už nemá mandát, píše nemecký Zeit

„Táto vláda je v podstate hotová,“ povedal Söder pre televíziu n-tv. „A teraz to musí byť podobné ako vo Francúzsku. Boli tam požiadavky na nové voľby a vďaka Macronovi budú nové voľby,“ vyhlásil.

Söder dodal, že „vláda, ktorá je tak bez podpory, tak bez legitimity už nemôže nič presadiť, najmä rok pred voľbami“. 

Nemecká vláda v pondelok informovala, že predčasné voľby v súvislosti s výsledkom eurovolieb nezvažuje. „Ani na sekundu sa neobjavili náznaky, že by sa mali konať nové voľby,“ citovala agentúra Reuters hovorcu nemeckej vlády.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Eurovoľby

Dôležité udalosti