Aktivisti za práva zvierat polepili nový oficiálny portrét kráľa Karola III.

Na snímke polepený oficiálny portrét kráľa Karola III.
Aktivisti za práva zvierat polepili nový oficiálny portrét kráľa Karola III. Zdroj: TASR/Animal Rising via AP

Tvár postavičky Wallacea, známeho z animovaného seriálu Wallace a Gromit, sa objavila na novom oficiálnom portréte britského panovníka vystavenom momentálne v galérii Philip Mold Gallery v Londýne.

Dvaja aktivisti prelepili v utorok (11. 6.) nový oficiálny portrét britského kráľa Karola III. nálepkou s tvárou animovanej postavičky chlapíka Wallacea, o ktorom je známe, že miluje syry. Ich protestná inštalácia zahŕňala rečovú bublinu s posolstvom odsudzujúcim krutosť voči zvieratám na farmách certifikovaných Kráľovskou spoločnosťou pre prevenciu krutosti voči zvieratám (RSPCA), ktorej je kráľ Karol patrónom.  

Odkaz panovníkovi

Ako informovala agentúra AFP, tvár postavičky Wallacea, známeho z animovaného seriálu Wallace a Gromit, sa objavila na novom oficiálnom portréte britského panovníka vystavenom momentálne v galérii Philip Mold Gallery v Londýne.

Wallace svojmu vernému psiemu spoločníkovi Gromitovi prostredníctvom "bubliny" odkazuje: "Žiadny syr, Gromit. Pozri na všetku tú krutosť na farmách RSPCA!". Ide o odkaz na závery správy organizácie Animal Rising, ktorá preverovala podmienky chovu zvierat na 45 farmách vrátane takých s pečaťou RSPCA.

Prečítajte si tiež:

Zlé podmienky zvierat na farmách

Jeden z aktivistov vysvetlil, že Karol je veľký fanúšik Wallacea a Gromita, preto sa ani nedal vymyslieť lepší spôsob, ako ho upozorniť na krutosť a zlé zaobchádzanie so zvieratami na farmách s pečaťou "RSPCA Assured", ktorá má byť pre zákazníkov zárukou dobrých podmienok chovu.

Spoločnosť RSPCA vo svojej reakcii uviedla, že je "šokovaná týmto vandalizmom" aktivistov, a dodala, že podnety týkajúce sa prevádzky fariem s certifikátom "RSPCA Assured" sa preverujú.

Majiteľ londýnskej galérie Philip Mould informoval, že kráľovský portrét nebol poškodený, pretože je prekrytý ochrannými vrstvami.

Navyše, nálepky na ňom boli iba 10 alebo 15 sekúnd, potom ich zamestnanci galérie odstránili. Dodal, že na polícii bolo podané trestné oznámenie.

Prečítajte si tiež:

Karol III. sa stal patrónom RSPCA v máji tohto roku, ale už dávno je známy ako sympatizant hnutia proti týraniu zvierat. Zasadzoval sa za nepodávanie vykŕmenej pečene foie gras v kráľovských rezidenciách.

Wallace a Gromit sú plastelínové postavičky z animovaných filmov scenáristu a režiséra Nicka Parka.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Kráľovská rodina

Dôležité udalosti