USA dodajú Ukrajine druhý systém Patriot

Volodymyr Zelenskyj stojí pred raketovým systémom protivzdušnej obrany Patriot počas návštevy vojenského výcvikového priestoru v Nemecku.
Volodymyr Zelenskyj stojí pred raketovým systémom protivzdušnej obrany Patriot počas návštevy vojenského výcvikového priestoru v Nemecku. Zdroj: TASR/Jens Buettner/dpa via AP

Tento systém sa podľa denníka New York Times nachádza v Poľsku a na Ukrajinu by mohol byť dodaný už do niekoľkých dní.

Spojené štáty údajne poskytnú Ukrajine ďalší raketový systém Patriot. Informoval o tom v utorok denník New York Times (NYT) citujúc dvoch nemenovaných predstaviteľov americkej administratívy. USA tak podľa agentúry AP reagujú na prosby Kyjeva brániaceho sa proti intenzívnym ruským útokom obzvlášť v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny.

Na Ukrajine by mohol byť do niekoľkých dní

Tento systém sa podľa zdrojov NYT nachádza v Poľsku a na Ukrajinu by mohol byť dodaný už do niekoľkých dní. Išlo by tak už o druhý Patriot poskytnutý USA. Jeho dodanie podľa citovaných zdrojov odobril americký prezident Joe Biden, oficiálne však zatiaľ oznámené nebolo. Biden sa tak podľa NYT rozhodol po viacerých schôdzkach na vysokej úrovni, ktoré absolvoval minulý týždeň.

Prečítajte si tiež:

AP pripomína, že USA priebežne dodávajú Kyjevu rakety do tohto systému. Ten jej však dosiaľ poskytli len jeden, a to pred približne 18 mesiacmi - po vôbec prvej návšteve ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v USA od vtedy, ako jeho krajinu napadlo Rusko.

Prosba z Ukrajiny

Zelenskyj koncom mája žiadal Západ o ďalšie raketové systémy Patriot americkej výroby. V Madride vtedy povedal, že Kyjev naliehavo potrebuje ďalších sedem Patriotov, aby mohol odraziť ruské útoky na energetickú sieť, civilné oblasti aj vojenské ciele.

Tvrdil, že Ukrajina potrebuje dva takéto systémy len na ochranu zmienenej Charkovskej oblasti ležiacu pri ruských hraniciach, kde Moskva začala 10. mája novú ofenzívu. „Ak by sme mali tieto moderné systémy Patriot, (ruské) lietadlá by nemohli priletieť dostatočne blízko, aby mohli zhadzovať (kĺzavé) bomby na civilné obyvateľstvo a armádu,“ povedal vtedy ukrajinský prezident.

Prečítajte si tiež:

Patriot je považovaný za jeden z najmodernejších protivzdušných raketových systémov. Môže sa použiť na boj proti nepriateľským lietadlám, balistickým raketám či riadeným strelám, pričom dokáže zasiahnuť ciele až do vzdialenosť približne 100 kilometrov, a to vo výške do 30 kilometrov, približuje agentúra DPA. Dodáva, že Berlín už poskytol Kyjevu dva kompletné Patrioty aj s raketami, a prisľúbil tiež dodanie tretieho, ktorý by mal na Ukrajinu doraziť už čoskoro.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti