Zomrela francúzska šansonierka a módna ikona Francoise Hardyová (†80)

Zomrela ikona Francoise Hardy
Zomrela ikona Francoise Hardy Zdroj: Profimedia.sk

Ako jediná z Francúzska sa objavila v rebríčku 200 najlepších spevákov všetkých čias, ktorý v roku 2023 zostavil americký hudobný magazín Rolling Stone.

Vo veku 80 rokov zomrela francúzska speváčka Francoise Hardyová, ktorú v 60. rokoch preslávil jej krištáľovo čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky informoval na sociálnych sieťach v utorok večer jej syn a taktiež hudobník Thomas Dutronc, informuje agentúra AFP.

Speváčka aj modelka

Hardyová na hudobnej scéne prerazila už v roku 1962, keď mala len 18 rokov, s prvým hitom "Tous les Garcons et les Filles" (Všetci chlapci a dievčatá). Okamžite sa stala hviezdou a následne vydala množstvo ďalších hitov. Bola aj modelkou - pre návrhárov ako Yves Saint Laurent či Paco Rabanne -, a ako herečka vo vedľajšej úlohe sa objavila tiež vo viacerých filmoch.

Ako šansonierka spolupracovala okrem iného s velikánmi francúzskej hudobnej scény, Jacquesom Dutroncom, ktorý bol neskôr aj jej manželom a otcom spoločného syna, ako aj Sergeom Gainsbourgom, Georgesom Moustakim či Gabrielom Yaredom.

Módna ikona

V 60. rokoch 20. storočia bola Haryová aj módnou ikonou, pričom ženy na celom svete napodobňovali jej tzv. androgýnny štýl obliekania. Uchvátila aj svetové hudobné ikony. Rocker Mick Jagger ju označil za svoju "ideálnu ženu" a Bob Dylan pre ňu napísal báseň.

Ako jediná z Francúzska sa objavila v rebríčku 200 najlepších spevákov všetkých čias, ktorý v roku 2023 zostavil americký hudobný magazín Rolling Stone.

Hardyová okrem rodnej francúzštiny spievala aj v angličtine, taliančine či nemčine. Jej kariéra trvala viac ako 50 rokov, pričom vydala takmer 30 albumov. Od roku 2004 bojovala s rakovinou.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Úmrtie

Dôležité udalosti