Konal strelec z pražskej univerzity sám a čo bolo motívom činu? Sú známe závery vyšetrovania

Streľba v Prahe.
Streľba v Prahe. Zdroj: TASR/AP

K masakru na pražskej Filozofickej fakulte Karlovej univerzity Prahe došlo 21. decembra minulého roka, útočník zabil 14 ľudí.

Strelec, ktorý tesne pred ostatnými Vianocami zastrelil v Prahe 14 ľudí a predtým v pražských Klánoviciach muža s dvojmesačným dieťaťom a v obci Hostouň vlastného otca, konal sám.

S odvolaním sa na viaceré zdroje, detailne oboznámené s vyšetrovacím spisom, o tom informuje Seznam. Podľa neho sa David K. nikomu konkrétnemu nepomstil ani ho nikto neradikalizoval.

Vyšetrovatelia dospeli k tomu, že šlo o osamelého útočníka bez komplica, jeho čin bol namierený proti celej spoločnosti, ktorou sa cítil nepochopený, a chcel sa tak zviditeľniť. Psychickou chorobou, pre ktorú by bol nepríčetný, však netrpel.

Vzhľadom na to, že páchateľ po vyčíňaní na filozofickej fakulte v Prahe spáchal samovraždu, musia vyšetrovatelia vychádzať len z listu, ktorý vrah zanechal, a tiež z informácií od okolia či z obsahu objaveného v jeho elektronických zariadeniach.

Prečítajte si tiež:

Blíži sa lehota na uzavretie prípadu

Vyšetrovanie prípadu by mohlo oficiálne skončiť budúci týždeň. Vo štvrtok 20. júna totiž polícii uplynie lehota, dokedy má streľbu na fakulte uzavrieť.

Detektívi síce ešte môžu požiadať o viac času, no podľa štátnej zástupkyne Jany Murínovej, ktorá nad ním vykonáva dozor, sa to však zrejme nestane.

„Robíme všetko pre to, aby sa to stihlo do 20. júna. Predpokladám, že sa to stihne,“ uviedla Murinová, ktorá však nechcela komentovať nové zistenia.

K masakru na pražskej Filozofickej fakulte Karlovej univerzity Prahe došlo 21. decembra minulého roka.

Pozrite si reportáž k streľbe z 21. decembra:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Streľba v Prahe

Dôležité udalosti